Na období posměšků se neohlíží ráda, přestože ji zocelilo. „Nikdy na ten zážitek nezapomenu, říkala jsem si: Takhle se ke mně už nikdo nikdy chovat nebude,“ zařekla se Michelle O'Neillová.
Zatímco probíhala proklamace Karla III. ve zbývajících částech Spojeného království, vydala se v neděli smuteční kolona s rakví s královnou Alžbětou II. na cestu do paláce Holyroodhouse v Edinburghu.
V hlasování v 1,9milionovém regionu poprvé zvítězila republikánská nacionalistická strana Sinn Féin, která prosazuje ukončení svazku Severního Irska a Velké Británie.
„Je to opravdu skličující… Máme strach, že výtržnosti dál porostou. Nechceme návrat doby, v jaké žili naši rodiče,“ říká pro britský deník The Guardian 25letý obyvatel Belfastu Cailin McCaffery.
Pozadí těchto nepokojů není zcela jasné, například agentura AFP ale připomíná „kontext zvýšeného napětí“ v souvislosti s odchodem Británie z Evropské unie.
Je to neuvěřitelné, ale kvůli poměrnému volebnímu systému se třemi preferencemi počítání hlasů se po sobotních parlamentních volbách v Irské republice končilo teprve v úterý dopoledne.
„Oslovili mladší generaci, která si stranu nepamatuje z doby, kdy byli propojení s aktivitami Irské republikánské armády. Pro starší generaci, jež má toto období v živé paměti, je Sinn Féin toxická."
Fianna Fáil dostala o jeden mandát víc než levicově nacionalistická strana Sinn Féin, jež zaznamenala rekordní úspěch. Na třetím místě skončila s 35 mandáty strana Fine Gael premiéra Lea Varadkara.
Mimořádně vyrovnaný souboj předpovídaly už předvolební průzkumy. Je tak pravděpodobné, že žádné z těchto politických uskupení neobsadí tolik křesel v parlamentu, aby mohlo samostatně sestavit vládu.
Strana Sinn Fein má v posledních průzkumech vůbec nejvyšší podporu. Ve specifickém irském volebním systému ji ale omezuje nízký počet kandidátů, který do voleb postavila.
Tři roky po rozpadu koaliční vlády se v Severním Irsku konečně utvořila nová. Stalo se tak pár dní před vypršením lhůty, kterou strany na dohodu měly. Brexitu bude Severní Irsko čelit s funkční vládou
Boris Johnson dosáhl s konzervativci nejlepšího výsledku od Margaret Thatcherové, zatímco lídr opozice Jeremy Corbyn nedokázal využít brexitového chaosu. Skotsko a Severní Irsko ovládli nacionalisté.
Premiér Johnson, který slíbil, že Spojené království opustí 31. října EU, ať už to bude s dohodou či bez ní, se ve středu v Belfastu sejde se zástupci pěti hlavních severoirských stran.
Útok se odehrál poté, co šéf policie odsoudil násilnosti, které již několik nocí propukají ve městě Derry. Sinn Féin násilnosti kritizuje a jejich účastníky odmítá označovat jako republikány.
V Severním Irsku se nepodařilo sestavit novou vládu, potvrdily v neděli obě strany jednající o koalici. Z neúspěchu rozhovorů se vzájemně obviňují Demokratická unionistická strana (DUP) a separatistická republikánská strana Sinn Féin. V Severním Irsku by tak mohly být vypsány další volby nebo se tato britská provincie ocitne zpět pod přímou správou Londýna.
Šéfa republikánské strany Sinn Féin Gerryho Adamse pustila severoirská policie po čtyřech dnech z vazby. Obvinění známému politikovi nesdělila, ale předala jeho složku státnímu zastupitelství. Adamse spojují s únosem a vraždou ženy v 70. letech minulého století.
Severoirská policie propustila známého politika Gerryho Adamse. Předsedu republikánské strany Sinn Féin zadržela ve středu. Spojovala ho totiž s únosem a vraždou Jean McConvilleové před více než 40 lety. Policie teď Adamsův případ předala státnímu zástupci.
Irská republikánská strana Sinn Féin protestuje proti zadržení svého předsedy Gerryho Adamse. Považuje to za pokus ovlivnit výsledek nadcházejících voleb. Řekl to severoirský vicepremiér a člen vedení strany Martin McGuinness. Adams zatím zůstává ve vyšetřovací vazbě.