Plavkyně Simona Kubová nedávno ukončila profesionální kariéru a nyní se chce věnovat fyzioterapii, kterou vystudovala. Co bylo nejtěžší na trénování v bazénu a co považuje za svůj největší úspěch?
„Komunikace s lidmi na politické úrovni je pro mě zatím něco nového a obohatí mě to tím, že nejsem jen zavřená v bazénu. Potkám vlivné lidi a naučím se s nim komunikovat,“ říká Kubová.
O čtyři místa se uchází 32 kandidátů. Hlasovat se bude během olympijských her v Paříži 2024. Kubová může v komisi sportovců navázat na Barboru Špotákovou, Jana Železného nebo Evu Adamczykovou.
Místo vlastního tréninku ji víc naplňuje trénování dětí. Možná i proto, že jí svěřenci říkají princezno. Přesto by plavkyně Simona Kubová ještě mohla příští rok letět na olympiádu.
Oproti rozplavbě si časem 28,16 o dvě setiny pohoršila. Nejrychlejší byla v americkém rekordu 27,10 čtyřnásobná mistryně světa a trojnásobná olympijská medailistka Regan Smithová.
„Mezičas 29,21 sekundy je dobrý čas. Pokud budu schopná závod v semifinále rozjet stejně a sebere mi to míň sil, tak by druhá padesátka snad mohla být lepší,“ vyhlíží česká reprezentantka.
„Těším se moc, hlavně na Austrálii. Tím, že jsem na mezinárodních závodech nestartovala delší dobu, když nepočítám světový pohár, tak jsem hodně natěšená," říká Seemanová.
Třicetiletá Kubová byla s přehledem nejstarší finalistkou. Do vyvrcholení své první disciplíny na šampionátu v Abú Zabí proklouzla z osmého místa, ale v pátek od začátku bojovala o lepší pozici.
„S Bárou jsme se dohodly, že do dalších závodů na mistrovství světa již nenastoupí a poletí zpět do České republiky. Bára je neskutečná válečnice, ale zdraví má jen jedno,“ uvedla trenérka.
Jako kočovníci cestují čeští plavci po evropských bazénech, protože ty tuzemské jsou zavřené. Teď chtěli závodit a špatná situace dohnala reprezentanty až do exotické plavecké země – Uzbekistánu.
Simona Kubová překonala v semifinálovém závodu plavecké ligy ISL v Budapešti vlastní český rekord na 50 metrů znak v krátkém bazénu. Časem 26,22 ho vylepšila o čtyři setiny.
Pro další čtyři týmy v sobotu začne Mezinárodní plavecká liga. Do bazénu v Budapešti se dostanou i jediné české plavkyně v soutěži, kraulařka Anika Apostalon a znakařka Simona Kubová.
„Konání olympijských her závisí na tom, jestli se podaří překonat koronavirus. Rozhodující bude najít vakcínu nebo lék,“ prohlásil šéf organizačního výboru olympijských her v Tokiu Joširó Mori
Nemají olympijské hry, mistrovství Evropy, ani mistrovství světa. Pandemie koronaviru zdevastovala plavecké mítinky a elitní závodníci po celém světě uvažují, jak a proč teď trénovat.
Letní olympijské hry v Tokiu, které byly kvůli pandemii koronaviru odloženy na příští rok, začnou 23. července 2021. Největší sportovní akce světa se tak posunula bez jednoho dne přesně o rok.
Barbora Seemanová ve finále kraulařské dvoustovky na mistrovství Evropy v krátkém bazénu v Glasgow vylepšila svůj český rekord na 1:53,83 a skončila pátá.
Celý závod se pohybovala na pátém místě s odstupem za vedoucí trojicí. Z té byla nakonec nejrychlejší Italka Margherita Panzieraová, která zvítězila časem 2:01,45.
Od medaile ji tentokrát dělilo 1,66 sekundy. V pátečním finálovém programu ještě z českých reprezentantů poplave kraulař Jan Micka, kterého v 19.36 SEČ čeká závod na 1500 metrů.
Plavkyně Simona Kubová zahájila mistrovství Evropy pátým místem. Na znakařské stovce jí stačilo na medaili vyrovnat svůj čas ze semifinále. To se jí ale nepovedlo a znovu skončila pod stupni vítězů.
V semifinále čtvrtečního finálového bloku neuspěl nikdo z českých reprezentantů - vypadli Barbora Seemanová, Tomáš Franta, Lucie Svěcená i Kristýna Horská.
Znakařka Simona Kubová postoupila na mistrovství Evropy v krátkém bazénu ze třetího místa do večerního semifinále stovky. Prvním nepostupujícím do finále byl její tréninkový kolega Tomáš Franta.