Policie pokračuje ve vyšetřování údajných machinací s evropskými dotacemi v kauze Regionálního operačního programu Severozápad. Ještě v noci na čtvrtek poslal soud do vazby bývalého člena ODS Daniela Ježka.
Policisté prohledali byt a kancelář chebského starosty Petra Navrátila z ČSSD. Údajně hledali dokumenty související se staršími projekty Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Se současnými projekty nebo působením na chebské radnici podle starosty zásah nesouvisí.
V Mostě a Litvínově zastavili modernizaci starých tramvají a odložili nákup tramvaje nové. I tak se projevilo pozastavení evropských dotací v Ústeckém kraji. Brusel jejich proplácení zastavil kvůli chybám v projektech skoro na dva roky. Ústecký a Liberecký kraj na začátku týdne souhlasily s tím, že zaplatí část pokuty, která za to padla, zbytek uhradí stát. Evropské peníze by na účty měst a obcí mohly přijít během září.
Zastupitelé Karlovarského a Ústeckého kraje schválili zaplacení korekcí z Regionálního operačního programu Severozápad. Karlovarský kraj má zaplatit 308 milionů a Ústecký kraj 598 milionů Kč. Částky vyměřila Evropská komise za chyby v projektech.
Ústecký a Karlovarský kraj dostaly od nového ministra financí Jana Fischera výrazně lepší nabídku na vyřešení korekcí za už rok pozastavený Regionální operační program Severozápad. Kraje by měly dohromady zaplatit necelou miliardu místo původně požadovaných dvou miliard. Po jednání s ministrem Fischerem to oznámil předseda výboru regionální rady ROP Severozápad Petr Navrátil.
Karlovarský a Ústecký kraj přišly s návrhem na řešení korekcí za chybné projekty z Regionálního operačního programu Severozápad. Ministerstvo by podle nich mělo pokutu ve výši 2,5 miliardy korun zaplatit a na oplátku by si z operačního programu převedlo zhruba tři miliardy do jiného dotačního programu.
Ústecko a Karlovarsko přijdou o peníze z evropských fondů i kvůli ministerstvu financí. Českému rozhlasu to exkluzivně sdělila Evropská komise. Oba kraje musí z Regionálního operačního programu Severozápad kvůli chybám a podvodům dohromady vrátit zhruba dvě a půl miliardy korun.
O tom, jestli zaplatí za chyby v dotačním programu Severozápad celkem přes dvě a půl miliardy korun, budou dnes rozhodovat zastupitelé Ústeckého a Karlovarského kraje. Vláda uhrazení peněz odmítla. Pokud kraje nezaplatí, hrozí zastavení programu.
Ústecký a Karlovarský kraj se zdráhají zaplatit zhruba dvě a půl miliardy korun, které chce vrátit Brusel za chyby v dotačním programu Severozápad. Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček z KSČM navrhuje, aby polovinu částky zaplatil stát. Právě státní a evropské orgány podle něj schválily systém, jakým program fungoval. To ale premiér Petr Nečas z ODS odmítl.
Ministerstvo financí by se dnes mělo vyjádřit k auditu Evropské komise, která prověřila rozdělování evropských peněz v Ústeckém a Karlovarském kraji. Dotace měly jít převážně na rekonstrukci škol nebo silnic. Komise však přišla na řadu pochybení, a oba kraje tak kvůli tomu mohou přijít o 2,5 miliardy korun.
Dvě a půl miliardy korun chce zřejmě Brusel zpátky z dotačního programu Severozápad. Důvodem jsou chyby při přidělování a kontrole dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Oficiální dopis s touto informací by kraje měly dostat dnes.
Kauza údajné korupce na dotačním úřadu Severozápad se dostala před Vrchní soud v Praze. Senát bude v odvolání posuzovat přiměřenost trestu pro bývalého ředitele úřadu Petra Kusnierze, který dostal za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele trest 7 a půl roku vězení a pokutu tři čtvrtě milionu korun. Rozhodl tak Krajský soud v Ústí nad Labem.
Bývalý ředitel ROP Severozápad Pavel Markvart už není zaměstnancem úřadu. Po propuštění z vazby pracoval jen tři dny. Je obviněný ze zneužití pravomoci v souvislosti s vyšetřováním ovlivňování přidělování evropských dotací.
Na vracení části peněz z dotačního programu Severozápad do Bruselu by se měl podílet také stát. Myslí si to předseda výboru regionální rady Jaroslav Komínek z KSČM po jednáních ze zástupci ministerstev. Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 tomu ale není nakloněn.
Čtyři muže a dvě ženy zadržela policie kvůli machinacím s evropskými dotacemi na severu Čech. Jsou mezi nimi i náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda z ČSSD a ředitel úřadu ROP Severozápad Pavel Markvart z ODS.
Bývalý úředník dotačního úřadu Severozápad Leo Steiner podal na vedení úřadu trestní oznámení. Tvrdí, že o rozdělování peněz se rozhoduje dříve, než jsou podávány projekty. Ředitel úřadu Pavel Markvart to odmítal, dnes ale přiznal, že jeho podřízení minimálně v jednom případě zákon opravdu porušili.
Výbor regionální rady Severozápad chce omezit subjektivní vliv hodnotitelů žádostí o evropské dotace v Ústeckém a Karlovarském kraji. Z dnešních třiceti na patnáct procent.
Do září by mohlo ministerstvo financí opět začít proplácet dotace na projekty z programu Severozápad. Kvůli problémům s podezřelými projekty i kvůli kontrolám z Bruselu zastavilo posílání peněz do Ústeckého a Karlovarského kraje začátkem června.
Do čela Výboru Regionální rady Severozápad, která má na starost čerpání evropských dotací v Karlovarském a Ústeckém kraji, zvolili zastupitele Karlovarského kraje za NS-LEV 21 Tomáše Hybnera. V Ozvěnách dne slíbil reakci na předběžné výsledky audit Evropské komise.
Poslanec za ODS a bývalý ústecký hejtman Jiří Šulc už nepovede výbor regionální Rady Severozápad. Výbor ho dnes odvolal. Karlovarským politikům vadí Šulcova údajná nečinnost při řešení problémů s eurodotacemi. Severozápad má totiž od ministerstva financí pozastavené jejich proplácení. Výbor dočasně řídí zastupitel Karlovarského kraje Tomáš Hybner ze strany NS-LEV 21.
Výbor Regionální rady Severozápad, která má na starost čerpání evropských dotací v Karlovarském a Ústeckém kraji, dnes odvolal z funkce svého předsedy poslance za ODS Jiřího Šulce. Schválil tak návrh místopředsedy výboru, zastupitele Karlovarského kraje za NS-LEV 21 Tomáše Hybnera.
Ministerstvo pro místní rozvoj přestalo vyplácet dotace do Regionálního operačního programu Severozápad. Podle ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského z platformy LIDEM totiž za odhalenými chybami při přidělování evropských peněz nemusí být jen pochybení jednotlivých úředníků, ale špatné nastavení celého systému.
Auditoři z Bruselu ráno dorazili na dotační úřad Regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem. Do konce tohoto týdne tam budou kontrolovat problémové dotační programy, které označil nedávný audit objednaný ministerstvem financí. Minulý týden na úřadě zasahovala i policie.
Policisté prohledávají kanceláře ústeckého Úřadu Regionální rady ROP Severozápad, který rozděluje peníze z EU. Jsou také na krajském úřadu. Podle dostupných informací zásah nesouvisí s kauzou poslance Davida Ratha ani s trestním oznámením úředníka Lea Steinera.
Českou republiku čekají tento měsíc kontroly auditorů Evropské komise. Budou se zabývat rozdělováním dotací z evropských fondů, konkrétně z operačních programů Severozápad, Životní prostředí a Doprava. Do sídla regionální rady v Ústí nad Labem dorazí auditoři už v pondělí.
Auditoři firmy Deloitte zjistili pochybení u všech 35 projektů, které kontrolovali v rámci rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Dotace pozastavila Evropská komise poté, co byl loni v březnu kvůli úplatkům zatčen bývalý ředitel Úřadu regionální rady Severozápad Petr Kušnierz.
Vedení dotačního úřadu ROP Severozápad zpochybnilo výsledky auditu firmy Deloitte, který ve všech 35 projektech Regionálního operačního programu Severozápad našel chyby. Projekty v Karlovarském a Ústeckém kraji kvůli tomu mohou přijít o evropské dotace.
Závažné chyby vytýká audit ministerstva financí 35 projektům spolufinancovaným evropskými dotacemi v Ústeckém a Karlovarském kraji. Úřad regionální rady Severozápad ale se závěry kontroly nesouhlasí. Odeslání stamilionů korun z Bruselu je tak stále ohroženo.