Jedinečným a vůbec poprvé oficiálně vystavovaným exponátem je busta nazvaná La Nuture. Poprvé ji viděli návštěvníci pařížské výstavy v roce 1900, pak ji vlastnila rodina v Německu.
O nové výstavě v pražském Obecním domě se už teď mluví jako o jedné z nejzajímavějších expozic letošního podzimu. Ve dvou prostorných sálech jsou umístěná díla z období kolem roku 1900, tedy z doby, kdy v Evropě převládal umělecký směr zvaný secese.
Pražské Uměleckoprůmyslové muzeum čeká v nejbližších měsících velké stěhování. Část sbírek kubismu přemístí do Domu U Černé Matky Boží a vzácné kolekce secesního umění odsune do Obecního domu. UMPRUM muzeum totiž brzy čeká rekonstrukce a jeho vedení nechce, aby hojně vyhledávané exponáty skončily ukryté v krabicích.
Pražské Uměleckoprůmyslové museum získá ve čtvrtek do svých sbírek soubor děl Alfonse Muchy. Podle informací Radiožurnálu půjde o vzácný soubor 23 grafických originálních listů cyklu Otčenáš. Muzeu, které je příspěvkovou organizací ministerstva kultury, ho daruje mecenáška umění Věra Neumanová, která se po druhé světové válce trvale usadila ve Švýcarsku.
Dnes je tomu 150 let, co se v Ivančicích u Brna narodil nejslavnější český malíř Alfons Mucha. V pětadvaceti letech sice odešel studovat do Mnichova a o dva roky později do Paříže a pak jeho cesta vedla do Spojených tátů amerických, kde byl uvítán jako největší dekorativní umělec světa, ale do Čech se vždycky rád vracel.