Městské státní zastupitelství v Praze ukončilo šetření případu kurdského politika Sáliha Muslima. Policisté ho zadrželi koncem února v Česku, soud ho propustil na svobodu a on odcestoval do ciziny.
Konec papírových dálničních známek, nebezpečný azbest, odchod ČEZu z Bulharska či odebírání zbrojních průkazů. To jsou témata, kterým se věnuje pondělní tisk.
Kurdský politik Sálih Muslim se objevil na veřejnosti v Berlíně. Vystoupil s projevem na demonstraci proti turecké vojenské ofenzivě na severozápadě Sýrie, napsal na svém webu turecký list Sabah.
Obdobný slib zazněl i z úst premiéra Andreje Babiše (ANO), a to kvůli informacím, že kurdský politik byl zadržen na základě přání tureckých tajných služeb.
Jen málokdy se naše soudy stanou předmětem tak bedlivé pozornosti. Zatčením a poté i propuštěním Sáliha Muslima se Česko stalo součástí hned několika různých problémů Blízkého východu i Evropy.
Kurdský politik Sálih Muslim považuje své propuštění v Česku za rozhodnutí nezávislého soudu, který nepodléhá politickým tlakům. Sedmašedesátiletý muž to řekl v úterý na setkání s novináři.
Turecko poslalo Česku diplomatickou nótu, ve které kritizovalo propuštění kurdského politika Sáliha Muslima. Oznámil to turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu. Česko se proti tomu ohradilo.
Pražský městský soud v úterý propustil na svobodu kurdského politika Sáliha Muslima, kterého česká policie v sobotu zadržela na základě mezinárodního zatykače a o jehož vydání usiluje Turecko.
Turecký ministr spravedlnosti Gül doufá, že český soud uvalí vazbu na Kurda Muslima. Gül též vyloučil, že by Ankara jednala o vydání Muslima výměnou za dva Čechy.
Turecko žádá českou stranu, aby vzala zatčeného kurdského politika Sáliha Muslima do předběžné vazby. Zhruba dvě stovky jeho podporovatelů pak demonstrují před sídlem ministerstvem vnitra v Praze.