„Mají rádi trofej na stěně. Chtějí mít doma kožešinu, jsou to sběratelé. Často jsou to bohatí, vlivní lidé, podnikatelé. Je to pro ně koníček,“ popisuje pytláky Mináriková z organizace Alka Wildlife.
Na celém území České republiky dnes žije slabá stovka rysů, nejvíce na Šumavě a v Pošumaví. Žije samotářsky, nemá rád kočky domácí a lišky. Jeho pobyt se snaží monitorovat tzv. Rysí hlídky Hnutí DUHA.
V Moravském krasu se nejméně od září pohybuje rys ostrovid. Výskyt této vzácné šelmy na jižní Moravě v pátek potvrdila Agentura ochrany přírody. Podle ČTK rysa zdokumentovali pracovníci brněnské Mendelovy univerzity. Lidé by se měli při projíždění Moravským krasem mít na pozoru, aby zvířeti neublížili.
Ochránci přírody budou i letos v Jeseníkách pátrat po stopách rysa. Do rozsáhlého monitoringu se už tento víkend zapojí desítky dobrovolníků. V další vlně vyrazí do terénu pracovníci správy Chráněné krajinné oblasti. Čekají ale na lepší počasí.
Fotopasti v Jizerských horách zachytily rysa ostrovida. Vzácná kočkovitá šelma byla na severu Čech vyhubena v 18. století. Zda se teď do oblasti vrací z Šumavy, Karpat či jiných evropských populací, zatím není jasné. Mohla by to odhalit genetická analýza vzorků trusu nebo srsti, zatím však nebyly nalezeny.
Dlouhou cestu má za sebou ohrožený rys ostrovid, pojmenovaný ochránci přírody jako Luděk. V létě překonal náročných sedmdesát kilometrů z domovského Prachaticka až k Linci do lesního komplexu Kürnberger Wald. Teď se zase vrátil na sever. Opět přešel Dunaj a přes rakouský Mühlviertel a Waldviertel doputoval do Novohradských hor.
Správa šumavského národního parku má co vysvětlovat. Jak vyšlo najevo, před lety využívala k monitorovacímu odchytu chráněných rysů ostrovidů zakázané nášlapné pasti. Jedna samice, která se v roce 2008 do této pasti chytila, si nadvakrát zlomila nohu a uhynula. Na případ v těchto dnech upozornili zaměstnanci parku a vyšetřuje ho policie.
Rysi nejsou žádnou škodnou. Prokázal to čtyřletý česko-německý výzkum, který zmapoval rysí populaci a jejich chování ke kořisti. Na obou stranách hranice žije přibližně padesát těchto kočkovitých šelem. Pozorování dokázala, že návrat rysů do zdejší přírody se podařil.
Rys ostrovid je velmi vzácná kočkovitá šelma, kterou vídáme pouze v zoologické zahradě. Ochránci přírody v Krkonoších a na pomezí Jizerských hor mají ale důkazy o tom, že se občas objeví i v našich horách, kam přebíhá ze sousedního Polska.
Ochranáři přírody v Jeseníkách se dnes pokusí spočítat zdejší rysy. Jako každý rok je i letos čeká pravidelné mapování v terénu. Rys ostrovid je v Jeseníkách původní šelmou, jako predátor hraje v přírodě velmi důležitou roli. Jeho populace je ale žalostně malá. Podle posledního monitoringu žijí v horách odhadem pouze tři jedinci.
Do hor na východě Čech se vrací rys ostrovid. Ohroženou a chráněnou šelmu už několikrát pozorovali milovníci přírody v Královéhradeckém kraji na dvou místech: v Krkonoších a na Broumovsku.
Ve Strančicích u Prahy se dnes dopoledne volně pohyboval rys ostrovid. Po třech hodinách sledování ho v jednom z tamních průmyslových areálů odchytli ochránci přírody. Vysílené zvíře pravděpodobně skončí v záchranné stanici Českého svazu ochránců přírody ve Vlašimi.
V Krkonoších se znovu objevil rys ostrovid. O jeho návratu do našich nejvyšších hor se spekuluje už několik let, šelmu naposledy zahlédli zaměstnanci národního parku minulý víkend.
Zloději komplikují vědcům na Šumavě práci, kradou jim fotoaparáty. Zoologové se tak letos musejí obejít bez snímků rysích mláďat a ukončili proto svůj projekt fotografického monitoringu.