Česko nebude mít takzvanou finanční ústavu proti nadměrnému zadlužování, poslanci předlohu neschválili. Opatření proti zadlužování tak budou jen v běžném zákoně. Ten na rozdíl od finanční ústavy Sněmovna hlasy koaličních poslanců schválila.
Evropská komise oznámila, že by Itálie, Finsko, Španělsko nebo Lucembursko měly začít víc šetřit. Tyto země podle komise nesníží schodek rozpočtu nebo velikost státního dluhu tak, jak slíbily. O doporučeních budou dnes v Bruselu jednat ministři financí zemí s eurem. Nová pravidla pro přijímání rozpočtů mají zabránit opakování dluhové krize.
Několik zemí eurozóny by mělo upravit návrh svého rozpočtu na příští rok. Požaduje to po nich Evropská komise. Podle ní musí Itálie, Finsko, Španělsko nebo Lucembursko začít víc šetřit.
Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu zákona o rozpočtovém určení daní. Obcím má přinést navíc 12 miliardy korun. Polepšit si mají zejména menší města, naopak čtyři největší města o část peněz přijdou.
Evropská komise dnes zveřejní 27 balíků hospodářských doporučení pro jednotlivé členy unie. Jde o korekce rozpočtů, kroky v politice zaměstnanosti nebo provádění strukturálních reforem.
9:03
|Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková, Eva Presová, Dominika Rojtová|Regiony
Před ostravskou radnicí se sešlo asi 100 starostů menších obcí, kteří chtějí podpořit chystané změny v přerozdělování daní. Ostrava naopak odmítá změnu zákona o rozpočtovém určení, která má menším obcím přidat a větším městům peníze ubrat. Vedení města si na magistrát pozvalo i poslance z regionu.
Na společném postupu proti změně zákona o rozpočtovém určení daní se na schůzce v jihomoravské metropoli dohodli primátoři Brna, Ostravy a Plzně. Městům totiž hrozí, že by kvůli novele přišla o stovky miliónů korun.
Sankce za překročí tříprocentní hranici rozpočtového schodku, na kterých se včera shodli ministři financí EU, nebudou automatické. Země, která se dostane do deficitu bude mít šest měsíců na nápravu a teprve pokud během této doby neudělá potřebné kroky, nastoupí sankční mechanismus.
Evropská unie našla kompromis ohledně přitvrzení sankcí za nadměrné rozpočtové schodky. Trestat se budou také vysoké státní dluhy. Unie chce předejít podobným situacím, do které se dostalo Řecko. To lhalo o svém deficitu a následně se dostalo na pokraj státního bankrotu.
V Česku to kvůli škrtům v rozpočtech jednotlivých ministerstev mezi politickými stranami včera jiskřilo. Na Slovensku se dokonce kvůli programovému prohlášení spekulovalo o odchodu některých poslanců do opozice. I tak komplikovaně se mění předvolební sliby v realitu.
Většinu peněz z obecních rozpočtů získávají muži, ženám se z veřejných prostředků většinou daří ukrojit jen zlomek. To jsou výsledky průzkumu Fóra padesát procent, které se snaží ve společnosti prosazovat rovné příležitosti mužů a žen. Smysl podobného výzkumu ale zpochybňují někteří sociologové.
Maďarské akcie i měna forint prudce oslabily. Investory vyděsila hádka mezi Budapeští a Mezinárodním měnovým fondem, který trvá na tom, aby nová vláda dodržela sliby ohledně snižování rozpočtového schodku. Pozastavil proto jednání s Maďarskem o poskytnutí půjčky.
Přísnější sankce mají podle Evropské komise udržet na uzdě rozpočty členů Unie. Má se tak předcházet opakování situace, do jaké se dostalo Řecko. Trestů by se měly dočkat země, které budou mít nadměrný rozpočtový deficit nebo příliš vysoký veřejný dluh.
Do roku 2013 snížíme deficity na polovinu, slibují země skupiny G20. Dohodly se na tom na summitu v kanadském Torontu Nejpozději do roku 2016 chtějí stabilizovat státní dluh.
Evropané zdaní své banky a budou se vzájemně kontrolovat při tvorbě svých státních rozpočtů. Takové jsou závěry schůzky lídrů zemí Evropské unie v Bruselu. Češi si vymohli výjimku: naše banky žádná dodatečná daň nepostihne.
Evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn bude dnes ve Štrasburku hodnotit, jak jsou na tom členské země EU, které mají příliš vysoké rozpočtové schodky. Mezi ně se od loňského listopadu počítá také Česká republika.