Zoologické zahrady po celém světě reagují na zastřelení nosorožce ve francouzské zoo v Thoiry. Zoo Dvůr Králové nad Labem, která chová nejvíce nosorožců v Evropě, začala s uřezáváním rohů. Jako první o něj přišel samec Pamir.
Pytláci vnikli do francouzské zoologické zahrady a zastřelili nosorožce. Jedná se zřejmě o první případ zabití tohoto zvířete žijícího v zajetí v Evropě.
Soud se dnes vrátí ke kauze nelegálního obchodu s rohy nosorožců. Skupina 16 lidí chtěla trofeje údajně propašovat z Afriky přes Česko do Vietnamu. I díky tomuto odhalení ale případů pašování v Česku ubylo. Rozsáhlý případ soudkyně v říjnu odložila, protože jeden z obžalovaných k jednání nepřišel. Obžalovaným hrozí až 8 let vězení.
Česká republika podepsala s Vietnamem dohodu o boji proti nelegálnímu obchodu se slonovinou a nosorožčími rohy. Budou si vyměňovat zkušenosti a posílí vzájemnou spolupráci. Zástupci obou zemí se sešli ve Dvoře Králové nad Labem. Pro Česko jde o historicky první podobnou smlouvu.
Obvodní soud pro Prahu 6 měl dnes začít rozplétat rozsáhlý případ pašeráků nosorožčích rohů, nakonec ho ale musel odložit. Organizovaná skupina chtěla podle obžaloby prodat trofeje do Vietnamu. Kilogram rohů tam má na černém trhu cenu až 1,5 milionu korun.
Vynášejí více než drogy nebo zlato. Za kilogram nosorožčích rohů na černém trhu získáte v přepočtu až jeden a čtvrt milionu korun. Pytláci proto dál decimují africké národní parky a rohy následně pašují do Číny a Vietnamu. A i když je obchod s rohy zakázán, není problém je sehnat, Číňané a Vietnamci totiž věří, že dokážou vyléčit téměř vše včetně rakoviny.
V zoo ve Dvoře Králové nad Labem dnes demonstrativně spálili nosorožčí rohovinu. Cílem je upozornit na nelegální obchod s nosorožčími rohy, který může vést k totálnímu vyhubení nosorožců. Hranici zapálil osobně Tony Fitzjohn, který se celý život věnuje ochraně afrických zvířat. Českému rozhlasu poskytl rozhovor.
Pašeráci se snažili z České republiky nelegálně vyvézt rohy nosorožců. Zásilku ale objevili celníci na Letišti Václava Havla v Ruzyni. Celkem dva rohy přísně chráněného nosorožce tuponosého směřovaly do Vietnamu. Na černém trhu by za ně získali přes 7 milionů korun.