Kdo byl fyzik Robert Oppenheimer, otec atomové bomby? Jak vypadala jeho práce v laboratoři Los Alamos? A skutečně se pokusil otrávit profesora na univerzitě, jak uvádí snímek Christophera Nolana?
Řada filmových kritiků poukazuje na to, že filmy toho mají mnoho společného. Oba vynálezy, bombu i panenku, jejich tvůrci vyrobili z bohulibých pohnutek, přitom ale způsobili nenapravitelnou škodu.
Výhrůžky Ruska nejsou jediným kontextem, který letošní vzpomínku v Hirošimě provází. Rozruch způsobila taky premiéra nového životopisného filmu Oppenheimer o jednom z tvůrců atomové bomby.
Bezpečnostní analytik Michal Smetana projekt označuje za nejambicióznější, nejdražší a nejvýraznější v historii lidstva. Atomová bomba by podle něj vznikla i bez geniálního fyzika.
Mimo jiné díky výborným hereckým výkonům v čele s Cillianem Murphym je Oppenheimer intenzivní, v nejlepších momentech strhující podívaná.
Film graduje právě jako morální drama o síle a moci.
Letošní rok přinese do českých kin například nového Indiana Jonese nebo pokračování série Mission: Impossible. Na své si přijdou ale i příznivci bizarních, a přesto zcela reálných událostí.
Před 75 lety v pouštní vojenské oblasti v Novém Mexiku USA postavily 30 metrů vysokou konstrukci, na kterou dali několik kilogramů mimořádně vzácného plutonia a pak několik náloží konvenční trhaviny.