Zákazníci evropských telekomunikačních operátorů budou moci dalších deset let volat, posílat textové zprávy a připojit se k internetu ve všech zemích Evropské unie za stejné ceny jako doma.
„Od 1. července budou nulové roamingové poplatky na západním Balkáně, včetně Albánie,“ uvedl na twitteru Soreca. „Na paměti musíte mít jen jednu věc: abyste měli nabitou baterii svého telefonu.“
dle očekávaného příchodu čtvrtého operátora může ve spektru 3500 MHz zajistit i to, že se z lokálních poskytovatelů díky národnímu roamingu stanou celorepublikoví hráči.
Příprava pravidel aukce frekvencí pro 5G sítě míří do závěrečného kola. Na český trh má přitáhnout i nového operátora, který by mohl zatlačit na snížení cen za mobilní služby.
Úřad do pravidel dražby vrátil vyhrazení bloku frekvencí v pásmu 700 MHz pro nového operátora. Kmitočty v tomto pásmu jsou důležité pro celoplošné pokrytí.
Podmínky však nemusí být finální. Telekomunikační úřad bude podmínky posílat v polovině března do veřejné konzultace, ve které je mohou současní operátoři nebo případní uchazeči připomínkovat.
Jsou mezi námi spoluobčané, kteří tráví většinu pracovní doby v zahraničí. Díky pravidlům pro roaming v Evropské unii mohou využívat služby stejně v unii jako doma. Pokud nemají tarif u T-Mobile.
Evropský parlament schválil nový balíček, který zavede cenový strop pro přeshraniční hovory v rámci EU, vznikne systém zpětné komunikace a státy přijmou opatření na zavedení superrychlé sítě 5G.
Zástupci Evropského parlamentu a zemí Evropské unie se dohodli na pravidlech, která kromě jiného zlevní telefonování do jiné země unie, možná už od příštího května.
Zemědělci by se po letech mohli dočkat Fondu těžko pojistitelných rizik. A stát začne od letošního léta půjčovat na bydlení mladým. Více si přečtěte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Český telekomunikační úřad prověřuje mobilní operátory kvůli roamingu. Zjišťuje, zda od poloviny června skutečně účtovali všem zákazníkům stejné ceny jako při domácím volání.
Češi o prázdninách volali z Evropské unie třikrát více než loni. Objem stahovaných dat se pak zvýšil meziročně desetkrát. Naopak provoz od cizinců z Evropské unie se v Česku zvýšil jen o 75 procent.
Poplatky za roaming končí. V celé EU se dovoláte a připojíte mobilem na internet za stejné ceny jako doma. Výraznou měrou se o to zasadila Lucemburčanka Viviane Redingová. Radiožurnál s ní hovořil.
Mobilní operátoři od čtvrtka ruší poplatky za roaming z členských zemí EU. Třeba je pozor si dát například na Švýcarsko, které není členem Evropské unie.
Už od čtvrtka končí v Evropské unii roamingové poplatky. Volání, psaní SMS zpráv nebo surfování po internetu by tak ve všech zemích mělo stát jako doma. Stále ale zůstávají některá omezení.
Operátoři T-Mobile a Vodafone v neděli spustili roamingové volání v zemích EU pro všechny své zákazníky za stejné ceny, jako telefonují v ČR. O2 tarif zavede 15. června.
Roamingové služby už fungují téměř všem zákazníkům společnosti O2. Problémy s mobilním spojením v cizině můžou mít jen jednotlivci. Operátor nabízí poškozeným zákazníkům slevu z tarifu a tisíc korun.
Za výpadkem roamingu zákazníků společnosti O2 v Česku a na Slovensku by mohl stát hackerský útok nebo softwarová chyba. Výpadek se od úterního odpoledne dotkl zhruba 250 tisíc klientů operátora.
Telekomunikační operátor O2 má od pátečního odpoledne problém s mezinárodními hovory v roamingu. Telefonní provoz se přes noc podařilo ve značném rozsahu obnovit.
Zatímco Češi stále čekají na lepší nabídky datových balíčků v rámci republiky, nizozemští operátoři se předhání v tom, kdo zákazníkům nabídne výhodnější plán.
Evropská unie odstranila poslední překážku na cestě ke zrušení roamingových poplatků. Zástupci Evropské komise, parlamentu a členských zemí se shodli na podobě velkoobchodních plateb pro operátory. Jejich dohodu musí ještě formálně schválit členské státy a europarlament. Plánovanému zrušení roamingu v Evropské unii od června letošního roku ale už nic nebrání.
Lidé, kteří příští rok v létě vyjedou na dovolenou do některého státu Evropské unie, by mohli oproti současnosti ušetřit za volání. Od poloviny června totiž v unii skončí poplatky za volání z ciziny a třeba z Kanárských ostrovů by tak měl zákazník volat za stejné ceny jako v České republice. To, jak by mělo zrušení roamingu vypadat, navrhla Evropská komise, po kritice kvůli některým bodům ho však stáhla. Teď představila návrh nový.
Letošní prázdniny jsou poslední v historii roamingových poplatků. Na revoluci v cenách za volání z ciziny si ale lidé ještě rok počkají. Přestože roaming definitivně skončí až k 15. červnu 2017, už teď jsou ceny za volání i textování nejnižší v historii. Všichni operátoři v Evropské unii se totiž musí od dubna řídit novými limity.
Za jednu minutu odchozího volání teď v jiných zemích Evropské unie zaplatíme maximálně zhruba 1,60 korun jako příplatek k českému tarifu. Příplatek za textovou zprávu může být nejvýš zhruba 65 haléřů.
Roamingové poplatky v Evropské unii skončí v červnu 2017. Změnu schválili poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku. Už od konce dubna příštího roku navíc používání mobilního telefonu v zahraničí výrazně zlevní. Maximální příplatek, který si operátoři budou moct za hovory, SMS zprávy a data účtovat, by měl být čtyřikrát nižší než v současnosti.
Od poloviny června 2017 nemají občané Evropské unie platit poplatky za používání mobilního telefonu v zahraničí. Konec roamingových příplatků dnes definitivně potvrdí evropští poslanci ve Štrasburku. Součástí opatření, které už schválili zástupci členských států unie, je také snížení poplatků za přeshraniční hovory, SMS zprávy a data od konce dubna příštího roku.