Bývalý děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík se vrací do funkce jako proděkan. Rektor Petr Dvořák situaci popsal v rozhovoru pro Radiožurnál.
„Svým záměrem jmenovat Ševčíka proděkanem dává najevo, že důvody, kvůli kterým byl odvolán z funkce děkana, pro ni nejsou významné,“ reagoval rektor Petr Dvořák na záměr nové děkanky.
Mezi studenty Národohospodářské fakulty VŠE panuje strach. Zatímco odpůrci odvolaného Miroslava Ševčíka se obávají „pomsty za své názory“, jeho příznivci zase štvanice na sociálních sítích.
O odvolání bývalého děkana Miroslava Ševčíka rozhodl rektor školy Petr Dvořák loni v prosinci, Ševčík proti rozhodnutí podal žalobu. Soud ale žalobě nepřiznal odkladný účinek.
„I odmítnutí se vyjádřit je vyjádření se,“ myslí si bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. „Když řekne, že tou věcí se nehodlá dál zabývat, je to vyjádření,“ dodává.
Martin Bareš v projevu zdůraznil, že univerzita má vedle své vzdělávací a výzkumné úlohy také svou společenskou roli a měla by hájit svobodu a demokracii.
„Je potřeba si uvědomit, že fakulta je stále součástí VŠE, jsme jedna univerzita. Pan Ševčík svým jednáním ovlivňuje všechny,“ říká akademický senátor Petr Staněk.
Návrh v tajném hlasování na mimořádném jednání univerzitního akademického senátu podpořilo 20 z 26 přítomných senátorů. Podle rektora Ševčík poškozuje dobré jméno školy.
Rektor Ševčíkovi vytýká, že se několikrát účastnil protivládních shromáždění a na některých vystoupil s projevem. Ševčík trvá na tom, že nejsou důvody, aby v čele fakulty skončil.
„Budu vystupovat a jednat tak, abychom jako instituce dostáli svému závazku i širší odpovědnosti, abychom společně chránili a bránili hodnoty,“ řekl Bareš.
Dvořák vyzval v pondělí 13. března děkana fakulty kvůli jeho vystupování na protivládních demonstracích k rezignaci. Ševčík tehdy uvedl, že pro své odvolání nevidí důvod.
Profesorka Milena Králíčková byla uvedená do funkce v Karolinu 3. března. Ve svém volebním programu vyzdvihovala hlavně posílení elektronizace a digitalizace univerzity.
O prezidentské kampani, komunistické minulosti, Číně i válce na Ukrajině a vášni pro vaření mluvil ve speciálních Dvaceti minutách Radiožurnálu bývalý rektor Karlovy Univerzity Tomáš Zima.
Současný náměstek ministra školství Plaga povede univerzitu do té doby, než bude zvolen nový rektor. V čele univerzity v pondělí skončila Danuše Nerudová.
Nastupující rektor JAMU Petr Michálek je autorem satirického divadelního představení Ovčáček čtveráček. To se trefuje do některých představitelů Hradu, zejména do prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka.
Expertní komise uvedla, že problémy sahaly od „hrubé nedbalosti při kontrole kvality“ až po „jasné známky manipulace s daty“. Doporučila stažení Adamových odborných článků z časopisů.
Získají doktorandi nárok na vyšší stipendium? Jak může univerzitám pomoci nová vláda? Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu je rektor Anglo-americké vysoké školy Jaroslav Miller.
Od akademického senátu získala 55 hlasů od jeho 69 přítomných členů. Poté, co ji ve funkci potvrdí prezident, se stane první ženou v čele nejstarší a největší vysoké školy v Česku.
„Jsem přesvědčen, že Česko má potenciál na to, aby mělo čtyři, možná pět univerzit v první pětistovce. A nejméně jednu v první stovce,“ říká rektor Anglo-American University v Praze Jaroslav Miller.
Matyáš Jakubů za protestující prohlásil, že na místě zatím zůstanou vzhledem k tomu, že rektor výzvy k rezignaci odmítá. Zima je totiž podle nich pro univerzitu překážkou v řešení klimatické krize.
Vyplývá to z jejich prohlášení před jednáním akademického senátu UK. Podle nich rektor nebyl schopen vyhodnotit dopad smluvních závazků na fungování univerzity. Vyjádření Zimy redakce zjišťuje.
V proslovu Zeman Masarykovu univerzitu označil za vysokou školu, která patří ke špičkovým českým univerzitám. Ocenil, že vytvořila iniciativu na „elitní klub“ pěti kamenných univerzit.
V pátečním tisku se dočtete o tom, že v zemích Visegrádské čtyřky roste cena ojetých aut. Ženám se v českém lékařství daří víc. A odborníci zkoumají, jak lze zbavit koruny stromů jmelí.
Vznikne také nový dohledový orgán, který bude kontrolovat, aby nevznikla disharmonie mezi vedeními institutu, ČVUT a vědeckého projektu, který Vladimír Mařík vede.
Zpočátku možná šlo o způsob organizování školy nebo o věcnou kritiku postupů děkana vůči vybraným kolegům, kdy jedni byli preferováni, druzí ostouzeni. Tato racionalita ale dávno zmizela.
Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek jmenoval rektorem jihlavské Vysoké školy polytechnické Václava Báču a podepsal jmenovací dekrety 60 profesorům. V tiskové zprávě to oznámila kancelář prezidenta.