Letošní novinkou je vedle elektronických přihlášek a systému DiPSy také možnost hlásit se na tři školy místo dosavadních dvou. Jednotné přijímací zkoušky budou žáci psát v polovině dubna.
Podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií a ředitelky Gymnázia Nad Štolou Renaty Schejbalové systém pro online podávání přihlášek na střední školy funguje, uvedla to pro Radiožurnál.
„Ve školství výrazně přibývá dětí. I když školství dostane o něco víc peněz, tak to nestačí na pokrytí stávajícího stavu,“ říká předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová.
Soud souhlasil s navrženými podmíněnými tresty vězení a peněžitými tresty, společně se zákazy činnosti ve vedení zdravotnických zařízeních. Kauza bude pokračovat se zbylými šesti obžalovanými.
Zbavit ředitele škol přehnané administrativy a uvolnit jim ruce pro práci s učiteli a žáky - to je cíl projektu ministerstva školství s názvem Střední článek podpory ve vzdělávání.
Školám podle ní stále chybí jednoznačné informace a závazné postupy, jimiž se budou muset řídit. Odpovědnost zůstává na ředitelích škol, kritizuje komora. Deváťáci by se mohli vrátit 11. května.
Může za to i velká autonomie základních škol. Česko patří mezi země, kde je jejich nezávislost jedna z nejvyšších v Evropě. Ředitelé se pak musí víc věnovat právě papírování než dětem a učitelům.
Kontroly ministerstva zdravotnictví podle Vojtěcha v minulosti nebyly dostatečně systematické. „Máme jasný plán a chceme postupně zkontrolovat všechny naše přímo řízené nemocnice,“ slibuje.
Generální ředitel Lesů ČR Vojáček vypsal výběrové řízení na čtyři odborné ředitele, a to na ředitele lesního a vodního hospodářství a dále ředitele ekonomického, správního a obchodního.
Až milion Poláků, kteří pracují ve veřejné sféře, bude zřejmě muset podávat majetková přiznání. Povinnost hlásit majetkové poměry se má podle návrhu zákona týkat i vedoucích plaveckých bazénů.
3:13
|Veronika Sedláčková, Klára Bílá, Michaela Vydrová|Zprávy z domova
Mnozí ředitelé škol, kteří o svoje pozice přišli při konkurzech v minulých měsících, si stěžují, že jsou oběťmi politických manipulací. Kraje a obce pořádaly konkurzy na základě nového školského zákona, i když ministerstvo školství tvrdí, že samosprávy výběrová řízení vypisovat nemusely.
Ředitelé škol a vychovatelé kritizují Středočeský kraj za to, že plýtvá penězi. Nelíbí se jim, že vedení kraje nechalo vytvořit speciální internetovou stránku pro žáky a studenty nazvanou Tojecool.cz za skoro dva miliony korun. Stránka má informovat například o studentských soutěžích nebo školních akcích. Podle ředitelů škol by podobnou stránku vytvořili sami žáci a navíc zdarma.
Krajští radní vyhlašují konkurzy na ředitele školských zařízení, kteří jsou ve funkci déle než šest let. Odvolávají se na novou legislativu z dílny ministerstva školství. To přitom tvrdí, že zřizovatelé škol nemají povinnost konkurzy vyhlašovat a ve funkci může pokračovat dosavadní vedení školy. Kraje ale výkladu úřadu nevěří.
Generální ředitelé předních českých firem se domnívají, že nízká úroveň českého školství je brzdou pro náš hospodářský růst. Průzkum jejich názorů provedla společnost IBM společně s institutem Idea ekonoma Jana Švejnara.
Od počátku srpna platí v německém spolkovém státě Meklenbursko-Přední Pomořansko pokyn, že všichni ředitelé státem zřizovaných mateřských škol musí přísahat věrnost německé ústavě. Místní vláda tak chce zabránit tomu, aby byly děti ve školkách vystaveny krajně pravicové, neonacistické ideologii.