„Situaci sleduji už několik let. Vypadá to, že populace na to je připravená, každý rok jich desítky pomřou, ale většina populace zůstávala nedotčená. Letos to sucho bylo výrazně větší,“ říká zoolog.
Vybírání mýta v Praze má omezit emise v centru města. Více by platili řidiči se starším, méně ekologickým vozem, píšou páteční Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
V tisku se ve středu dočtete, že v Praze přibývají volné byty. Podle deníku E15 je o ně menší zájem proto, že jsou příliš drahé. Regionální Deník si všímá, že v pivovaru v Protivíně zaměstnávají raky.
Některé úseky potoků a řek na Náchodsku jsou podle rybářů téměř mrtvé. Ryby, hlavně pstruzi potoční, v nich totiž byly zlikvidovány vydrou říční. O kus dál se stejní predátoři zaměřili na vzácné raky. Rybáři by rádi počty vyder regulovali, ochranáři jsou ale proti.
Horké léto snížilo na Vysočině počet původních raků v potocích a řekách. Vzácní raci říční neměli dost vody a kyslíku, který potřebují k životu. Ve velkém hynou také kvůli moru, který přenášejí jejich exotičtí příbuzní.
Populaci původních raků v severních Čechách ohrožuje rak pruhovaný, který se k nám dostal z Ameriky. Vzhledem ke své nenáročnosti na prostředí převažuje nad ostatními druhy. Kromě toho přenáší račí mor, který je pro původní raky smrtelný. Šíření nemoci nevědomky pomáhají lidé, kteří raky pruhované přenášejí z míst, kde žijí, do čisté vody.
Česká inspekce životního prostředí se zabývá úhynem několika stovek raků v říčce Vrchlici v okolí Kutné Hory. Ochránci přírody našli ve vodě těla chráněných raků říčních, kteří v Česku patří ke kriticky ohroženým druhům. Smutné je, že mrtvé raky viděly mezi prvními děti.
Raky a ryby v řece Doubravce na Havlíčkobrodsku zabil zřejmě zemědělský postřik. Obsahuje jedovatou látku, která se dostala do řeky. Inspekce životního prostředí teď provádí poslední analýzy. Ty ukážou na viníka, který smrt stovky živočichů před měsícem způsobil.
Raky, kteří uhynuli v řece Doubravce na Havlíčkobrodsku, zabila chemická látka. Vyplývá to z prvních výsledků šetření České inspekce životního prostředí (ČIŽP).
Stálení není jasné, proč uhynuli raci z řeky Doubravky na Havlíčkobrodsku. Případ zkoumají inspektoři životního prostředí. Prozatím mají k dispozici pouze výsledky rozborů vody. Výsledky analýzy uhynulých raků budou znát zhruba do dvou týdnů.
Na hranicích Vysočiny a Pardubického kraje v neděli uhynulo velké množství raků. Hasiči na místě nejprve našli asi 20 mrtvých raků v tůni u obce Zvěstovice. Poté prohledali nedalekou říčku Doubravku, kde objevili další desítky až stovky těl uhynulých korýšů.
V Litavce na Příbramsku už dva roky vymírají raci. Za jejich hromadný úhyn může tzv. račí mor, který se v tomto vodním toku objevil na podzim v roce 2011.