Univerzitě se stalo to, čemu se chtěla vyhnout: vyvolala kontroverzi národního rozsahu, která postavila zastánce svobody slova proti muslimům, kteří věří, že ukazování proroka Mohameda je zakázané.
„Exploze nastala ve svatebním areálu Uranus, kde se sešli muslimští učenci, aby v tento den oslavili narození proroka,“ popsal mluvčí kábulské policie policejní mluvčí Basir Mudžáhid.
Na výstavě karikatur proroka Mohameda v texaském Dallasu se střílelo. Dva útočníci jsou mrtví, jiné oběti hlášeny nejsou. Raněný je pravděpodobně bezpečnostní pracovník, kterého kulka zasáhla do lýtka. Policie už všechny účastníky výstavy i široké okolí evakuovala.
Sociální síť Facebook zablokovala v Turecku stránky, které údajně urážely proroka Mohameda. Vyhověla tak rozhodnutí tamního soudu, který hrozil, že pokud to společnost neudělá, odstřihne Turecko od přístupu na tuto sociální síť.
Muslimové dnes oslavují narozeniny proroka Muhammada. Ve většině muslimských zemí je volný den a lidé si proroka připomínají četbou příběhů z jeho života. Takzvaný maulid je však v samotném islámu i předmětem sporů. Ultrakonzervativní směr salafíja oslavy Muhammedových narozenin zcela zakazuje a považuje je za novotu, která odporuje strohému duchu islámu, běžní muslimové však na přísné výklady příliš nedbají. O tom, jak se svátek slaví v Egyptě, se zajímal zpravodaj ČRo Štěpán Macháček.
Francii zřejmě čeká další zkouška náboženské tolerance. Týdeník Charlie Hebdo publikoval komiks o životě proroka Mohameda. Očekávají se negativní reakce ze strany muslimů. Některé země už vydání komiksu odsoudily.
Pákistánský ministr železnic vypsal odměnu za zabití amerického filmaře, který stojí za protiislámským snímkem ‚Nevinnost muslimů‘. Původem egyptský křesťan se už druhý týden skrývá na neznámém místě. Jeho film vyvolal v muslimském světě krvavé nepokoje s desítkami mrtvých.
Krvavé demonstrace, desítky zraněných i mrtvých, a útoky na západní objekty. Tak to vypadá v řadě zemí muslimského světa. Tisíce lidí tu protestují proti americkému filmu Nevinnost Muslimů, který zostuzuje proroka Muhammada. Nepokoje se stupňují od úterý, kdy ozbrojenci v Libyi zabili čtyři americké diplomaty včetně velvyslance.
Na Blízkém východě pokračují protesty proti americkému snímku hanobícímu proroka Mohameda. Po Libyi se demonstrovalo také v Tunisu, Egyptě nebo v Jemenu. Proti protestujícím zasahovala policie.
V Kodani dnes začal soudní proces se čtyřmi muži, kteří připravovali teroristický útok na redakci dánského deníku Jyllands Posten. Podle prokuratury chtěli obsadit redakci deníku, který v roce 2005 otiskl provokativní karikatury proroka Mohamenda, a zabít tam co nejvíc lidí. Mužům arabského původu hrozí 16 let vězení.