Dřívější rekonstrukce vyhynulého zvířete byly podle vědců chybné, protože vycházely z předpokladu, že jeho tělesná stavba připomínala větší verzi žraloka bílého, největší žijící dravé ryby planety.
Časopis Nature zveřejnil přelomovou studii v oblasti paleogenetiky. Z DNA 20 000 let starých kostí z hrobu v Dolních Věstonicích se ukázalo, že jejich genetická stopa vymizela.
Vědci popsali zatím nejstaršího známého dinosaura z Afriky. Žil před 230 miliony let v druhohorách, v období pozdního triasu. Studie o něm vyšla v prestižním časopise Nature.
Ostatky dinosaura i s šupinatou kůží, tělo prehistorické želvy a nevylíhnutý plod dávného okřídleného ještěra. To všechno našli vědci na nalezišti ve Spojených státech.
„Náš tým zkoumal více než 50 tisíc vzorků zkamenělého pylu a přes šest tisíc zkamenělin listů z období před dopadem a po něm,“ uvedla spoluautorka studie Mónica Carvalhová.
Papoušek byl podle odhadů skoro dvakrát vyšší a těžší než současně největší žijící druh, kakapo. Stejně jako kakapo dnes se Héráklés vyskytoval na Novém Zélandu.
Vědcům se podařilo identifikovat jednoho z nejstarších známých dinosauřích příbuzných. Teleocrater rhadinus byl dlouhý dva až tři metry, měl dlouhý krk i ocas a chodil po čtyřech