Nyní je v testech už víc než tisíc otázek, z nichž asi 200 je nových. Žák by měl znát odpovědi na všechny. Podle Jiřího Novotného s Asociace autoškol se je ale nemusí učit nazpaměť.
Přehlédnutí značky není jediná příčina, kvůli které se může řidič do špatného směru dostat. Nejčastěji do protisměru najedou starší lidé. V řadě případů ale pokračují v jízdě, místo aby zastavili.
V pondělí začala platit novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Ta například upravuje způsob řazení vozidel v kolonách do záchranné uličky.
Kdo míří za cyklistickým dobrodružstvím k našim východním sousedům, měl by počítat s tím, že na území Slovenska platí pro milovníky jízdy na kole jiná pravidla než na domácí půdě.
Od rána probíhá na mnoha místech Česka preventivní akce ‚Zebra se za tebe nerozhlédne‘, která připomíná zásady bezpečného přecházení přes silnice. Hlídky jsou u vybraných přechodů pro chodce před školami, ale jak potvrzuje Petra Hrazdírová z jihomoravské policie, problémy se správným přecházením mají spíše dospělí než děti.
V Itálii platí od dneška nová pravidla silničního provozu. Jsou to pouze menší změny. Italové očekávali více, zejména pokud se týká přísnějších trestů pro řidiče, kteří zaviní nehodu po požití alkoholu nebo drog.
O možných změnách silničního zákona, který zavedl bodový systém trestání přestupků, se diskutovalo na senátní konferenci o bezpečnosti silničního provozu. Uspořádali ji senátoři z dopravního výboru s cílem přispět k přijetí novely na základě různých návrhů v přijatelné podobě.
Auta mají splňovat přísnější bezpečnostní standardy než dosud. Poslanci Evropského parlamentu podpořili návrh Evropské komise na povinné vybavení aut novými prvky, které zvýší bezpečnost silničního provozu. Opatření by mohla podle odhadů snížit počet úmrtí na silnicích v Unii až o 5000. Auta by také měla být šetrnější k životnímu prostředí. Na návrhu se podle zdroje z českého předsednictví Unie shodují také členské státy.
Piráti silnic se musejí v Německu ode dneška připravit na drakonické tresty. Mnohem vyššími pokutami budou nově trestána hlavně závažná porušení pravidel. Zvýšení finančních postihů je považováno za vůbec nejradikálnější v historii. Nový silniční zákon, který posiluje pravomoci policie, začíná platit na Slovensku - řidiči tam snadno mohou přijít o řidičský průkaz.
Piráti silnic se v budoucnu nevyhnou pokutám za dopravní přestupky, i když je spáchají v cizině - tedy v zemích Evropské unie. Policie je bude moci dostihnout, pokud Unie schválí směrnici, kterou na jaře navrhla Evropská komise a teď ji schválil i výbor pro dopravu Evropského parlamentu.
Chorvatsko zpřísnilo pokuty za dopravní přestupky. Nejde ale o diskriminaci cizinců. Dneškem vstupuje v platnost nový chorvatský silniční zákon, který stanovuje nová pravidla pro všechny řidiče na tamních silnicích.