Nově zájemci o výstup zaplatí 15 000 dolarů (362 tisíc Kč). Navýšení cen platí i pro povolenky v méně turisticky oblíbených obdobích, od září do listopadu a od prosince do února.
Podle lživého příspěvku Piráti plánují vznik Svazu sběračů ledních plodů. Údajně by měl fungovat podobně jako svaz rybářský či myslivecký. Jak ale ověřil server iROZHLAS.cz, žádná změna se nekoná.
Hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň uvedl, že cena povolenky nyní stoupla do relací, kde měla podle tvůrců systému být už dávno před rokem 2018.
Evropská unie nerozhodla o pokračování boje se změnami klimatu. Evropští poslanci se nedokázali shodnout na návrhu na omezení počtu povolenek pro vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší. Takzvané emisní povolenky si musí kupovat podniky, které znečišťují ovzduší. Cena povolenek v poslední době prudce klesla. To prý může ohrozit celý evropský boj s globálním oteplováním.
90 až 180 miliard korun mohou České republice vynést povolenky. Vyplývá to ze scénáře ministerstva životního prostředí. To chce peníze v budoucnu využít hlavně na další dotace na zateplování budov.
Čínské aerolinky se nezapojí do obchodů s emisními povolenkami, které od ledna zavedla pro leteckou dopravu Evropská unie. Všechny aerolinky využívající letiště v unii si tak musí za jejich využití připlatit. Poplatky by měly údajně omezit vypouštění skleníkových plynů do ovzduší. Čína to ale považuje za obchodní překážku a zvažuje žalobu.
Čínské aerolinie odmítají platit za emisní povolenky v Evropě. Evropskou komisi ale toto oznámení z míry nevyvedlo. Ustoupit od vymáhání povolenek nehodlá a upozornila, že podřídit se unijním předpisům vyjde levněji, než se vystavit riziku pokut.
Na znovuotevření programu Zelená úsporám nejsou podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy peníze. Podle něj záleží také na odstraňovaní škod v zemětřesením postiženém Japonsku.
Pět národních registrů emisního obchodování se znovu otevře. Evropská komise přezkoumala přiměřenost jejich bezpečnostních opatření a usoudila, že jsou dostatečná.