„Jde o překročení rychlosti o více než 40 km/h v obci a více než 50 km/h mimo obec. Asi uznáte, že je to docela extrémní,“ popsal Radiožurnálu zástupce ředitele dopravní policie Michal Hodboď.
Proti snížení rychlosti ve velkých městech na 30 kilometrů za hodinu je přes 70 procent lidí. Snížení rychlostního limitu na 40 kilometrů v hodině by podle průzkumu uvítaly hlavně ženy a studenti.
Seznam měřených úseků najdou řidiči v interaktivní mapě. Při celoevropské akci budou policisté měřit dodržování rychlostních limitů hlavně na místech, kde k němu často dochází.
Zvýšení povolené rychlosti z 90 na 110 kilometrů v hodině je na některých českých silnicích možné od 1. ledna. Může za to zákon, který prosadilo ministerstvo dopravy. Resort také vytipoval 24 úseků, kde by ke změnám mohlo dojít. Zatím se podařilo povolit zrychlení na sedmi silnicích, tři by mohly přibýt v srpnu, informoval o tom deník MF Dnes. O 12 silnicích se teprve bude rozhodovat, na pěti dalších úřady změny neplánují kvůli bezpečnosti provozu.
Už podruhé přišel o řidičský průkaz poslanec za ODS, předseda stranické organizace v Brně-venkov a sněmovní odborník na dopravní problematiku David Šeich. Kvůli tomu, že podle dostupných informací jel po dálnici D1 rychlostí vyšší než 200 kilometrů za hodinu. Poprvé Šeich ztratil nárok řídit auto v roce 2006, protože sedl za volant opilý. Brněnští strážnici mu tehdy při dechové zkoušce naměřili skoro 2,5 promile alkoholu.