Od roku 2000 do roku 2022 bylo v souvislosti s nasazením amerických vojáků v Iráku nebo Afghánistánu diagnostikováno téměř půl milionu Američanů s traumatickým poraněním mozku.
„Některé skupiny čítají až 100 osob, jsou organizovány online i osobně, jsou bezplatné a vedou k významnému poklesu zátěže u lidí, kteří pociťují zvýšený stres,“ popisuje Štěpán Vymětal.
„Můžeme odhadovat, že okamžik propuštění je pro psychiku podobně náročný, jako okamžik zajetí. Velmi často dochází k odtržení se od reality,“ popisuje bývalý vojenský psycholog Daniel Štrobl.
Válečný konflikt mezi Izraelci a Palestinci dominuje zpravodajství i u nás. Jak se vypořádat s válečnými traumaty? Izraelci se podle psychiatra Cyrila Höschla na dlouhodobý konflikt adaptovali.
Terapeuti využívají třeba dýchání nebo techniky pro uvolnění svalů, aby se lidé stabilizovali. Jinou pomoc potřebují ti, kteří jsou v bezpečí už déle a trpí posttraumatickým stresovým syndromem.
Keňský soud ve středu nařídil společnosti Meta poskytnout adekvátní péči facebookovým moderátorům v Nairobi. Probírají se násilným obsahem, což podle moderátorů může ústit i v sebevražedné myšlenky.
45:34
Praha/Ostrava||Táňa Zabloudilová, kac|Společnost|podcast Hranice násilí
Partner vytvořil seznam trestů, které mohl kdykoliv uplatňovat, ale bití se postupně přeneslo ze sexu do běžného života. Také se začal rozhodovat podle vlastní nálady, jestli se Táňa něčím provinila.
Posttraumatická stresová porucha (PTSD) je u bojujících vojáků očekávatelný psychický důsledek války. Jak se projevuje a jaké jsou její možnosti léčby, popisuje Jan Vevera.