„Jeho Veličenstvo král Albert II. vzalo na vědomí výsledky odběru DNA, kterou poskytl na základě žádosti soudu v Bruselu. Závěr ukazuje, že je otcem Delphine Boëlové,“ uvedl právník Alberta II.
„Jeden z bratrů se snaží zastřít otcovství. Soud musí potrestat toto nečestné chování, jež poškozuje právo na uznání otcovství,“ uvedl soudce v rozsudku.
Ústavní soud zamítl stížnost Nigerijce, který se neúspěšně domáhal určení otcovství k dítěti narozenému v roce 2013. Matka dítěte je totiž sezdaná s jiným mužem.
Pokud muž do tří let věku dítěte neodhalí, že potomek ve skutečnosti není jeho, nemá už nárok, aby popřel otcovství. Musí tak nadále platit výživné. Tuto praxi změní od ledna nový občanský zákoník. Manžel bude moci popřít otcovství až do chvíle, kdy dítě oslaví šesté narozeniny.
Popřít otcovství třeba u třicetiletého dítěte budou muži moci zřejmě až do března. Zákonodárci nezareagovali včas na rozhodnutí ústavního soudu, který ke konci roku zrušil na tento krok dosud platnou šestiměsíční lhůtu. V současné době tedy pro popření otcovství neplatí žádné časové omezení. Senát dnes navíc poslancům vrátil novelu, která měla chybu napravit.
Popřít biologické otcovství je pro muže od ledna mnohem snazší – neplatí žádná omezení, do kdy se musí otcovství dítěte narozeného v manželství zpochybnit. Šestiměsíční lhůtu, která platila do konce roku 2011, Ústavní soud zrušil a zákonodárci nestačili včas schválit potřebnou úpravu. Senátoři posoudí novelu, která má nedostatek napravit.
Muži zřejmě budou moci popřít otcovství dítěte do tří let od jeho narození. Dosud na to měli pouze půl roku. Změnu přináší novela, kterou schválila sněmovna. Normu teď posoudí Senát.