Jeden z modelů učí lidi pohybovat se v neznámém prostoru. Je určený pro ty, kteří přišli o zrak nedávno a nejsou zvyklí se bez něj orientovat. Vypadá jako trojrozměrná zmenšená mapa místnosti.
„Já už po ničem netoužím. Jdu den za dnem. Teď třeba bych rád viděl jít dcerku v září do školy a pak se zase budu těšit na něco jiného,“ přeje si Petr Zedník.
Půjčovna nabízí speciální lupy, chytré telefony a hodinky nebo psací stroje pro nevidomé. Půjčit se dají na pár týdnů, měsíce, ale i déle – třeba když děti potřebují vybavení na celý školní rok.
1:27
|Helena Šulcová, Květa Moravcová, Simona Bartošová, kap|Zprávy z domova
Pro více než polovinu rodičů jsou školní pomůcky příliš drahé. Podle průzkumu agentury STEM/MARK jich většina se začátkem školního roku utratí dva tisíce korun. Tři čtvrtiny rodičů navíc nechtějí, aby jejich dítě mělo horší mobil nebo tablet než spolužáci.
Město Svitavy a poskytovatelé sociálních služeb se připojují k celostátní akci Týden v sociálních službách, a to dnešním veletrhem sociálních služeb, který nabízí pomoc seniorům, zdravotně postiženým nebo lidem v krizové situaci.
Více než 30 milionů korun letos dostanou postižení z východní Moravy na kompenzační pomůcky. Dnes byla většina z nich k vidění v prostorách zlínské správy sociálního zabezpečení. Tamní úřad práce uspořádal prezentaci s praktickými ukázkami použití.
Stát v novém školním roce nedá školám na potřeby pro prvňáčky ani korunu. Takzvané pastelkovné už vloni zrušil předchůdce současného šéfa rezortu Josef Dobeš. A jeho nástupce Petr Fiala na tom nic nezměnil.
Polsko zažívá sexuální revoluci. Přímo v centru Varšavy už tři měsíce funguje první polský erotický butik. Decentní obchod se stal hitem polských žen. Nabízí totiž zboží, který bylo ještě donedávna spíše tabu. Erotické pomůcky od těch nejznámějších světových designerů.
Víc než tisíc dětí v Kongu bude od nového školního roku nosit učebnice v aktovkách a batůžcích z Hranic na Moravě. A to díky tamní původně lokální sbírce, do která se ale postupem času zapojili lidé z celé republiky. Aktovky, batohy, penály, stohy sešitů, ale také hračky si dnes osobně převezmou učitelé z Konga.
Invalidní vozíky, francouzské hole a další kompenzační pomůcky si lidé s tělesným handicapem mohou v tuzemsku zapůjčit. Půjčovny nabízejí takové pomůcky v situacích, kdy je lidé s trvalým nebo dočasným tělesným postižením nejvíc potřebují, ale z různých důvodů k nim v dané chvíli nemají přístup.
|Martin Hromádka, Kateřina Rózsová-Horálková|Zprávy z domova
Blíží se začátek školního roku a ve většině rodin vrcholí nákup nezbytných školních pomůcek. Ne všechny jsou ale pro děti dobré. Některé totiž mohou obsahovat ve zvýšeném množství látky, které organismu škodí.