V pořadu Host Lucie Výborné badatel a průvodce po Jizerských horách René Bělohradský popsal, k čemu sloužil hrob přísahy a jak se takový hraniční hřeb pozná.
Za výtvarným uměním není třeba chodit jen do galerií nebo do muzeí. Často stačí jen procházka po městě a člověk může objevit plno výtvarných děl. Například v Praze ale umělecká díla spíše zanikají.
3:20
Narva||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od zpravodaje z místa
Desítky let připomínaly nedobrovolné připojení k Východnímu bloku. S ruskou invazí na Ukrajinu teď mnohé sovětské pomníky v Polsku nebo Pobaltí mizí z ulic a parků.
„To jste si tady vraždili vy sami mezi sebou. Dělali jste neuvěřitelná zvěrstva a je pohodlné to hodit na Čechoslováky,“ říkal podle svých slov lidem v Rusku vojenský historik Eduard Stehlík.
Hroby a pomníky jsou i po sto letech mimořádně citlivou věcí. Legionáři byli příliš dobří bojovníci a na cestě domů Transsibiřskou magistrálou poráželi bolševiky úplně všude.
Socha sovětského maršála Koněva nebo chystaný pomník vlasovců. To jsou dva příklady z nedávných týdnů a měsíců, které vyvolaly u části lidí značné emoce.
Horní komora ruského parlamentu – Rada federace – vyzvala prezidenta Vladimira Putina, aby na Polsko uvalil zvláštní sankce. Ruští senátoři tak chtějí potrestat Varšavu.
Rusko bouřlivě reagovalo na plány polských úřadů odstranit 500 pomníků sovětským vojákům. Moskva se obrátila se stížností k organizaci UNESCO, aby demontáž pomníků zastavilo.
Po přijetí zákona o zákazu komunistické a nacistické propagandy začali na Ukrajině živelně likvidovat pomníky sovětským vůdcům. Ve východoukrajinském Charkově v noci strhli hned tři.
Pomník v centru města si zaslouží národní hrdinové, významní umělci nebo mimořádné osobnosti. V běloruském Minsku ale stojí na náměstích bolševičtí vůdci a tyrani, kteří mají na svědomí tisíce lidských životů. A místním to nepřijde vůbec divné.