Loni solidární ubytovatelé od státu dostali 1,62 miliardy korun a letos v prvním pololetí 1,04 miliardy korun. Podle dřívějších informací dvě třetiny ubytovaných měly bydlení v samostatném bytě.
Systém stavebního spoření je podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) nyní neefektivní a neplní svou původní funkci. „Je to už spíše jen zvykový způsob spoření,“ zhodnotil Bartoš.
„Čím dál více lidí je ve velmi zbědovaném stavu. Jejich fyzické i psychické zdraví je na takové úrovni, že potřebujeme vyřešit, aby vůbec byli schopni základního fungování,“ upozorňuje Martin Šimáček.
Zlepšit situaci by podle premiéra měla i novela stavebního zákona, která postoupila ve Sněmovně do druhého čtení. Podle Ivana Bartoše by se jí poslanci měli zabývat na schůzi začínající 7. března.
„Šumperák byl navržen tak, aby si ho lidé stavěli svépomocí. V té době se lidé brali velice mladí a tohle byl často první a poslední dům, který stavěli,“ říká fotograf a historik umění Pospěch.
„Ve čtvrti Exarcheia se ceny zvedly od loňského roku o 74 procent. Má to několik důvodů – například hodně čínských a izraelských investorů skupuje celé domy a mění je na Airbnb a byty,“ říká makléřka.
Španělský jazyk A Fala, kterým mluví jen čtyři tisíce lidí, mapuje lingvista Miroslav Valeš. Jazyk zatím nemá slovník ani oficiální gramatiku, píše Deník N. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
Město začne připravovat pilotní projekty na vytipovaných pozemcích. Zejména o družstevní bydlení se v minulosti vedly spory v koalici, v létě je Praha Sobě a Piráti na radě dvakrát schválit odmítli.
Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje postavit asi 50 tisíc tzv. sociálních domovů, malých bytů s nižším standardem. Podle poslance Jana Čižinského by bytovou politiku měly dělat obce.
Podpora v oblasti bydlení zahrnuje množství nástrojů, které má v kompetenci řada subjektů státní správy i samosprávy. Podle NKÚ působí pomoc ze strany jednotlivých subjektů často izolovaně.