Umělé snižování cen paliv před volbami, obchody se Saúdskou Arábií a ovlivňování obsahu deníků. To všechno charakterizuje šestileté období, kdy polský petrochemický gigant Orlen vedl Daniel Obajtek.
„Nic si nenamlouvejme, energetická krize zdaleka není vyřešena. Mohou přijít nové otřesy a my na to chceme být co nejlépe připraveni,“ nastínil ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (STAN).
Důvody, proč se Mero rozhodlo stávající kontrakt z roku 2016 vypovědět, jsou podle zdrojů blízkých jednání hlavně dva problémy: výše přepravního tarifu a také délka kontraktu.
Minulý měsíc Orlen oznámil, že ukončil svou poslední smlouvu s ruskou společností Tatněfť s tím, že to nemohl udělat dříve, aniž by riskoval ruskou žalobu za porušení podmínek smlouvy.
Podle společnosti byla na vině exploze, která se odehrála minulý týden v noci na čtvrtek, technická závada na hydrokrakovací jednotce. Při výbuchu se zranili čtyři lidé, jeden z nich velmi vážně.
V chemickém závodě mezi Mostem a Litvínovem byli při výbuchu v noci na čtvrtek zraněni čtyři lidé, všichni jsou mimo ohrožení života. Po explozi vypukl požár, který se hasičům podařilo zastavit.
„Víte, proč ceny v Německu klesly více? Měli vyšší daň. V této chvíli mají Němci, Poláci i Češi stejně vysokou spotřební daň z nafty,“ komentuje ministr financí Stanjura snížení daně z pohonných hmot.
Značka Benzina působí na českém trhu víc než 60 let. V Česku Benzina provozuje 421 čerpacích stanic a s tržním podílem z maloobchodního prodeje pohonných hmot 25,2 procenta je dlouhodobým lídrem trhu.
Důvody jsou zřejmé: Maďarská občanská unie Fidesz Viktora Orbána, který má od roku 2010 parlamentní většinu, ovládá většinu médií přes dvě instituce KESMA a MTVA, výjimkou je privátní televize RTL.
Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen vykázala ve druhém čtvrtletí čistý zisk 1,6 miliardy zlotých (9,6 miliardy Kč). Oproti zisku v předchozím kvartálu je to nárůst skoro na dvojnásobek.
Ke kontaminaci ropy dochází v Rusku výjimečně. Výraznějšímu znečištění se podle obchodníků objevilo asi před deseti lety, avšak v menším měřítku. Tentokrát je problém velkého rozsahu.
Polská společnost PKN Orlen chce odkoupit akcie Unipetrolu, nabízí 380 korun za akcii. Nyní v petrochemickém holdingu vlastní téměř 63 procent, plánuje svůj podíl zvýšit na aspoň 90 procent.
Agrofert neuspěl s dovoláním v dlouholetém sporu s polskou firmou PKN Orlen o 20 miliard korun. Firma ministra financí Andreje Babiše (ANO) se peněz domáhala jako odškodnění za údajné porušení dohod při privatizaci Unipetrolu. Nejvyšší soud dovolání odmítl, řekla dnes bez dalších podrobností Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze, který případ řešil jako první instance. Agrofert podle mluvčího Karla Hanzelky zváží další právní kroky, včetně možnosti obrátit se na Ústavní soud.
Čistý zisk petrochemického holdingu Unipetrol klesl meziročně o 38 procent zhruba na tři miliardy korun. Tržby společnosti přitom poklesly o 32 procent na 38 miliard korun. Důvodem jsou klesající ceny ropy a meziročně nižší prodeje petrochemických produktů. Za ty může nehoda na etylénové jednotce, která se stala v polovině loňského srpna. Unipetrol zveřejnil výsledky na svém webu.
Agrofert ministra financí Andreje Babiše zvažuje, že se odvolá v kauze údajného porušování smluv při privatizaci Unipetrolu. Žalobu o 20 miliard korun, které skupina požaduje od PKN Orlen, zamítl minulý týden definitivně Vrchní soud v Praze. Informoval o tom deník Euro.
Podle týdeníku Euro polský petrochemický koncern PKN Orlen usiluje o prodej své české dceřiné společnosti Unipetrol. Poláci údajně vyjednávají nebo vyjednávali s velkou ruskou společností, ve hře je ale také zpětný odkup Unipetrolu českým státem.