Loni skončil důchodový systém v dosud nejvyšším schodku – téměř 73 miliard korun. „Dnešních 73 miliard by okolo roku 2050 mohlo být až pět procent HDP – přes 400 miliard korun,“ varuje Mojmír Hampl.
„Na tomto výsledku se nepochybně podepsalo snížení valorizace důchodů a vůbec veřejněpolitický diskurs, který se v posledním roce rozvinul kolem důchodového systému,“ uvádí autoři průzkumu.
„Aktuální reforma možná není ideální, nicméně v současné situaci je jediná možná. Krach poslední důchodové reformy odradí ještě nejednu vládu od skutečných reforem,“ míní komentátorka Julie Hrstková.
„Přikláním se k tomu řešit to jinak než minimální výměrou. I proto, že ta samozřejmě zdaleka nedosahuje výše průměrného důchodu,“ říká v rozhovoru o penzích disidentů poslanec Vojtko (STAN).
Reformě penzí věří asi čtvrtina Čechů. O tom, že změny rozhodně pomůžou, jsou přesvědčená ale jen čtyři procenta lidí. Těch, co je vnímá do budoucna jako naprostý neúspěch, je sedmkrát víc.
Ministr to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Opatření podle něj musí být jedním z témat chystané důchodové reformy kvůli zvýšení příjmů pro financování penzí.
Mf Dnes informuje o tom, že Češi nakupují méně elektroniky a módních doplňků. Podle Lidových novin Praha ruší některé akce: například Reprezentativní ples se nebude konat už potřetí v řadě.
Můžeme se spolehnout, že o vyrovnání dluhu po covidové pandemii se postará solidní výkon ekonomiky v nejbližších letech? Odpovídala ekonomka Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity.
Navýšení o 300 korun není maličkost, i když se tak může zdát ve srovnání s minulými lety. Rozdíl je v tom, že v letech konjunktury penzijní systém na vyšší důchody z větší části vydělal.
Parkování hybridů v Praze prověřuje antimonopolní úřad, píše Deník N. A počet lidí, kteří si stěžují na hluk, podle Deníku stoupá. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Penzijní systém by podle ministryně práce Jany Maláčové z ČSSD měl mít po reformě znovu tři pilíře. Reformu Maláčové rozebral v pořadu Interview Plus ekonom Miroslav Zámečník.
Český penzijní systém je podle Evropské komise zátěží pro veřejné finance. Politici by proto měli udělat změny. Komise to napsala v souboru doporučení pro zlepšení hospodářského výkonu Česka.
Řecko si bude muset ještě více utáhnout opasky a změnit i systém důchodů, který umožňoval například vyplácení penze lidem, kteří už nežijí, nebo opakované dostávání penze čtrnáctkrát do roka. Bez radikálních reforem včetně penzijního systému totiž Atény nedostanou slíbenou pomoc, a zemi by tak hrozil bankrot.
Dopoledne se poprvé sešla komise, která má připravit změny důchodového systému. Jedním z jejích hlavních úkolů je zrušení takzvaného druhého pilíře, do něhož stát vyvádí část peněz z průběžného systému, pokud se lidé rozhodnou v něm spořit i sami. V komisi, kterou vede sociolog, Martin Potůček, zasedají zástupci všech parlamentních stran a odborníci na danou oblast.
Dnes poprvé se schází nová expertní komise k reformě penzí. Hlavními úkoly týmu pod vedením profesora Martina Potůčka je připravit návrh, jak zrušit vizi důchodového systému Nečasovy vlády a najít shodu na spravedlivém systému penzí. V komisi zasednou zástupci parlamentních stran, ekonomové, sociologové nebo zástupci odborů.
Penzijní připojištění se státním příspěvkem mělo na konci prvního pololetí zhruba pět milionů lidí. To je o 123 tisíc méně než na konci roku. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.
Už jen šest týdnů zbývá lidem nad 35 let k rozhodnutí, zda si budou na důchod spořit v soukromých fondech. Do těch zatím vstoupilo 32 tisíc lidí, což je o 370 tisíc méně, než se čekalo. Druhý pilíř penzijní reformy dnes znovu obhajoval a vysvětloval premiér Petr Nečas (ODS).
Češi si od ledna pomalu zvykají na 2. pilíř důchodové reformy. Lidé starší 35 let se mají rozhodnout do konce června, jestli do něj vstoupí. Slováci jej znají už osm let. Jejich zkušenosti potvrzují, že 2. pilíř není univerzální recept na skvělý penzijní systém. Nutí ale lidi přemýšlet o tom, jak se zabezpečit na stáří. Navzdory politikům, kteří reformu mění každých pár let.
Penzijní reformy řeší aktuálně i další evropské země. Podle německé ministryně práce reálně hrozí v důsledku penzijních reforem celé široké střední vrstvě chudoba. Problémem se zaobírá i vláda Roberta Fica na Slovensku, kde chce posílit první, průběžný pilíř důchodové reformy na úkor pilíře druhého.
Slovenská vláda prosadila změny v důchodovém systému. Oslabí se druhý spořicí pilíř ve prospěch prvního, státního pilíře. Kabinet Roberta Fica chce tímto způsobem zlepšit finanční situaci průběžného penzijního spoření. Opozice ale změny kritizovala jako urychlené a násilné.
Téměř 2 miliony lidí budou muset od příštího roku odkládat na důchod více než dnes, jinak přijdou o státní příspěvek. Od ledna se totiž zvýší dolní hranice měsíční úložky, od které stát na penzijní připojištění přispívá. Upozornily na to Hospodářské noviny.
Na zavedení takzvaných předdůchodů by se mohla najít mezi vládou a ČSSD shoda. Vyplývá to z druhé schůzky expertů ČSSD se zástupci vlády k penzijní reformě. O předdůchody by podle vlády mohli žádat zaměstnanci po dohodě se zaměstnavatelem maximálně pět let před dosažením věku odchodu do starobního důchodu. Zaměstnavatel by jim pak přispíval na penzijní připojištění a od státu za to dostal vyšší daňovou úlevu.
Polsko by už dnes mohlo rozhodnout o změnách v penzijním systému. Informuje o tom list Dzennik Gazeta Prawna s tím, že vláda hodlá penzijní systém nastavit tak, aby si z něj napříště mohla vzít část financí a s jejich pomocí snížit schodek státního rozpočtu. Něco podobného přitom v podstatě udělal kabinet premiéra Orbána v Maďarsku a sklidil za to ostrou kritiku mezinárodních investorů.
Zvýšení DPH souvisí s penzijní reformou, řekl dnes ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Spekuluje se, že nižší sazba by se měla změnit z 10 na 12 procent. Takový návrh sice narazí u opozice, koalice má ale ve sněmovně většinu.
Největší americký penzijní fond žádá Kalifornii o finanční injekci ve výši 600 milionů dolarů. Pokud ji zadlužený americký stát odmítne poskytnout, bude mít Kalifornský penzijní fond zaměstanců veřejného sektoru, známý pod zkratkou CalPERS, problémy.