Na místě byl od rána kriminalistický technik, aby shromáždil důkazy. Podle mluvčí zatím není možné vyčíslit způsobenou škodu. Po pachateli policie pátrá.
Kvůli šíření koronavirové varianty omikron zpřísňují svá opatření Rakousko i Dánsko. Zatímco Rakousko od pondělí nařídí tvrdší pravidla pro přijíždějící, dánská vláda oznámila omezení podniků.
Poslechněte si pořad Zaostřeno na uzavřené česko-saské hranice reportérů Radiožurnálu Václava Jabůrka a Ladislava Nováka, který získal letošní česko-německou cenu v kategorii Audio.
Slovenští pendleři ve středu odpoledne zablokovali některé hraniční přechody s Českem, Maďarskem a Rakouskem na protest proti opatřením proti šíření koronaviru, která považují za nepřiměřená.
Ročně převeze až 200 tisíc lidí. Pendleři, turisté i místní obyvatelé díky němu ušetří až 20 minut času. Přívoz v Horní Plané na Českokrumlovsku začal v pondělí dopoledne po zimní pauze znovu jezdit.
„Hranice budou otevřeny pro osoby s negativním testem, to ale platí dnes (v sobotu), dynamika situace se může změnit,“ řekl polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski v rozhovoru v Radiu Zet.
Dosavadní nařízení, které z karantény vyjmulo pendlery pracující ve zdravotnictví, pečovatelských zařízeních a v zemědělství, bude nově rozšířeno i na energetiku, vodohospodáře či informatiku.
Německo od neděle zavadí nové přísnější podmínky pro cestování z Česka kvůli obavě z šíření britské mutace koronaviru. Přísnější pravidla budou od středy platit i na Slovensku.
Sasko nabízí všem českým pracovníkům, kteří kvůli omezením nemohou či nechtějí dojíždět, příspěvek na ubytování v Německu. Ten činí 40 eur (1030 korun) na noc.
Zpřísněné opatření se týká i obyvatel zmíněných tří okresů, kteří dojíždí za prací do Česka. Ti své domovy po návratu z Česka smějí opustit jen ze závažných důvodů.
„Jsme konfrontováni se stále novými problémy, sotva jeden vyřešíme, objeví se další. Zmutovaný britský virus nám dává ještě víc zabrat,“ popisuje český velvyslanec v Berlíně Tomáš Kafka.
Přestože se situace českých pendlerů zlepšila, Bavorsko by si podle šéfa odborářů Josefa Středuly mělo uvědomit, že stejná pravidla, která chce po zaměstnancích z Česka, by měla platit i pro domácí.
Česká republika se v neděli pro Německo oficiálně stala vysoce rizikovou oblastí kvůli vysokým počtům nakažených covidem-19. Pro pendlery to znamená zpřísnění testovací povinnosti.
Do kdy budou přísnější opatření z německé strany platit si náměstek ministra zahraničích věcí Martin Smolek netroufá říct. „Toto je skutečně to pověstné věštění z křišťálové koule,“ říká.
Merkelová uvedla, že o testování pendlerů již jednala s českým premiérem Andrejem Babišem. Zdůraznila, že na testování pendlerů se chce podílet i Německo.
Pokud se čeští řidiči v pohraničí rozhodnou zkrátit si cestu jízdou přes Sasko, splní tím podmínky tranzitu a žádné saské karanténní nařízení neporuší.
Pro ty pendlery, kteří nebudou mít možnost využít bezplatné testování ve vlasti, se bude hledat řešení v Sasku, řekl saský ministr hospodářství Martin Dulig.
Německý odborový svaz (DGB) a Obchodní a hospodářská komora se proto snaží kabinet přimět, aby požadavek testů změnil. Firmy vedle finanční zátěže poukazují na nedostatečné testovací kapacity.
Češi nesmějí kvůli protiepidemickým opatřením jezdit od středy do Bavorska. Hranice je v podstatě uzavřená. Výjimku mají pendleři a lidé, kteří jedou za blízkými příbuznými nebo na vyzvání úřadů.
Opatření, které mělo zabránit šíření nákazy z rizikových oblastí, platilo v Bavorsku od 23. října. Podle soudu lze ale pochybovat o tom, zda bylo přiměřené.
I když povinnost negativního testu začne platit již od pátku, pendleři budou mít na podstoupení prvního rozboru sedm dní, opakovat ho pak budou muset jednou týdně.