K zavírání ústavů se podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiřího Horeckého musí také rozšiřovat nabídka ambulantních služeb. Podle Hradilkové je paralelní systém péče nejdražší.
Hospic se po omezenou dobu postará o těžce nemocné děti, část pobytu si hradí rodiny samy, zbytek platí organizace z darů sponzorů. K dispozici jsou zatím čtyři pokoje, do budoucna plánují rozšíření.
Do dvou let by se Česká republika měla dočkat nového systému paliativní medicíny. Vycházet by měl z mezinárodních doporučení a ze zkušeností, které máme z české praxe.
„Pracujeme na tom, aby si politici uvědomili, že by mělo jít pro stát o prioritu. A podobně jako v dalších vyspělých zemích na západ od nás by těmto rodinám měli pomoct,“ uzavírá Vlček.
„Petra se dokáže vyjádřit nádherným úsměvem, nebo pláčem. Pláč znamená bolest, úsměv znamená, jsem spokojená a šťastná,“ říká zjevně unavená matka Miluše, která se právě vrátila z nemocnice.
Zaměstnavatelské svazy a ministerstvo chtějí prosadit, aby měly na daňovou úlevu nárok i domácnosti, kde jeden z manželů nepracuje kvůli péči o těžce nemocného člena rodiny.
Lidé s nevyléčitelným onemocněním nebo na konci života potřebují nejen péči lékařů a zdravotních sester, ale i psychologickou a spirituální podporu, i zajištění běžných potřeb jako je jídlo a hygiena.
„Nedáváme žádnou váhu a prestiž pečovatelské profesi. O pečovatelích si myslíme, že buď to jsou andělé na zemi, nebo levná pracovní síla, která přebaluje lidi,“ kritizuje zakladatelka organizace MILA.
Aktuálně je hospitalizováno 620 lidí a 102 v intenzivní péči. Z říjnových 997 covid pozitivních pacientů v nemocnicích bylo podle dat ministerstva dvě třetiny neočkovaných.
Údaje vyplývají z České správy sociálního zabezpečení, která dávku na ošetřování vyplácí. Podle expertů se stárnutím společnosti potřeba péče dál poroste.
Ministerstvo práce a sociálních věcí se teď spolu s odborníky sejde u kulatého stolu, aby vyřešilo krizi, do které se lékařská posudková služba v posledních letech dostala.
Novela zákona o nemocenském pojištění by měla umožnit čerpat dlouhodobé ošetřovné více lidem. Někteří z těch, kteří pečují o těžce nemocného příbuzného, teď nedokážou splnit některé podmínky.
Čtyři dny po operaci mandlí začal tehdy osmiletý Adam v nemocnici silně krvácet. Na lékaře ale čekali 13 minut, tou dobou už byl chlapec v bezvědomí. Následky má dodnes, je ve vigilním kómatu.
Až 70 procent Čechů si stěžuje na přílišný hluk. Píše o tom týdeník Respekt. Mf Dnes se věnuje vzrůstajícímu byznysu s přípravnými kurzy. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Mobilní hospice v Česku nemají příliš dlouhou tradici. Díky nim ale nemusí nevyléčitelně nemocní pacienti končit v nemocnicích. Řada mobilních hospiců ale řeší problémy s financováním.
Od pátku lidé můžou žádat o novou dávku - takzvané dlouhodobé ošetřovné. Až tři měsíce se tak budou moct starat o blízkého po těžkém úrazu nebo v případě zhoršení stavu při vážné nemoci.