Asi tak milion známých druhů hmyzu tvoří dvě třetiny života na planetě. I když hmyzu někdy nevěnujeme tolik pozornosti jako větším zvířatům, v přírodě plní důležité úlohy.
Jak ukázal tým z univerzity v Curychu v časopise Science, nahlodávání listů čmeláky stimuluje rostliny k rychlejšímu růstu a kvetení. K okusování dochází ve chvíli, kdy mají čmeláci málo potravy.
V Evropě ubývá včel a na vině jsou pesticidy. Členské státy Evropské unie proto koncem dubna odhlasovaly zákaz látek ze skupiny neonikotinoidů, které se podle všeho zásadně podepsaly na úhynu včel.
V Česku po letošní mírné zimě znovu klesly počty včelstev. Vidět je to nejen v úlech, ale také v sadech. Stromy plné květů stále nejsou opylované. Pěstitelé v Týně nad Bečvou na Přerovsku chtějí škody co nejvíce zmírnit, a tak si pronajímají vozy plné včelstev. S nimi pak doslova kočují z jednoho sadu do druhého.
Včelaři už chystají další úly před novou sezónou a kupodivu nejen na vesnicích. Například v Praze jsou k zahlédnutí včelíny na pozemku Jedličkova ústavu, nebo na střeše nákupního centra Chodov. Letos na jaře budou včely opylovat květy také v okolí mezinárodního hotelu InterContinental a nejnověji si je pořídila na své střeše také radnice v Českých Budějovicích.
Dlouhá zima ovocným stromům nevadila, budou sice kvést později, ale problém může být s jejich opylením a tedy s budoucí úrodou. Včely budou mít na jarní práci kratší čas.