Jana Poláčková byla teprve třetí Češkou, která vyrazila na mírovou misi OSN v Africe jako vojenský pozorovatel. Dva roky zkušeností popsala v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Krok učinil Pchjongjang v době, kdy se podle pozorovatelů KLDR zřejmě chystá obnovit testy jaderných zbraní. Administrativa amerického prezidenta Severní Koreji nabídla jednat o odzbrojení.
Americký vyslanec Biegun v Soulu jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty.
„Navrhli jsme Spojeným státům prodloužení smlouvy o pět let… Pokud to z nějakého důvodu pro USA není přijatelné, tak třeba i na kratší dobu,“ řekl náměstek ministra zahraničních věcí Sergej Rjabkov.
Vlastnictví jaderných zbraní je podle papeže neospravedlnitelné, šíří strach, nedůvěru a nepřátelství. Proslov ve městě Nagasaki přednesl na místě dopadu atomové bomby.
Ruský prezident Vladimir Putin žádá parlament, aby pozastavil platnost dohody o likvidaci raket. S Ruskem ji v roce 1987 uzavřely Spojené státy. Obě země se obviňují z porušování raketové smlouvy.
Přípravou dohody, která by zahrnovala vedle USA a Ruska také Čínu či další státy, podle médií pověřil americký prezident Donald Trump experty Bílého domu.
„Bylo by ideální uklidit celý svět od jaderných zbraní. Ale na druhou stranu bychom přišli o faktor odstrašení,“ řekl Peskov. „Mějte na paměti faktor odstrašení, rovnováhu v odstrašení,“ dodal.
Spojené státy své odstoupení od smlouvy ohlásily v únoru s tím, že Rusko dokument nedodržuje. Moskva obvinění odmítla a Vladimir Putin varoval, že na jejich krok bude reagovat zrcadlově.
Do debaty o zákazu jaderných zbraní se nezapojí téměř 40 zemí. Jsou mezi nimi i Spojené státy, Británie nebo Francie. S vizí světa bez nukleárních zbraní přišla před třemi lety malá skupina států včetně Rakouska a Irska. Jednání o jejich návrhu úplně zakázat výrobu, vývoj, držení i skladování jaderných zbraní pak podpořilo Valné shromáždění OSN.
Americký prezident Barack Obama chce podle listu The Washington Post prodloužit platnost dohody s Ruskem o omezení počtu strategických zbraní. Pokračování smlouvy Start III uzavřené v Praze prý plánuje vyjednat ještě před koncem svého funkčního období. Moskva ale zatím žádný oficiální návrh nedostala.
Ministři zahraničí Spojených států a Ruska po večerním telefonickém rozhovoru připomněli Kyjevu, že musí splnit podmínky, ke kterým se zavázal při jednáních v Ženevě tento týden. Rusko požaduje především odzbrojení ukrajinských radikálů.
Washington navrhne Moskvě další snížení počtu jaderných zbraní. S odvoláním na zdroje v americké administrativě o tom píše dnešní vydání listu Kommersant. Podle něj iniciativu oficiálně v Rusku předloží během nadcházející návštěvy Moskvy náměstkyně amerického ministra zahraničí Rose Gottemoellerová.
Americký prezident Barack Obama vyzývá k co nejrychlejší ratifikaci smlouvy START. Rusko-americká dohoda o snížení počtu jaderných zbraní o třetinu naráží na nesouhlas republikánů. Pro její schválení je přitom potřeba dvou třetin hlasů v americkém Senátu.
Prezidenti Ruska a Spojených států Dmitrij Medveděv a Barack Obama dnes v Praze podepíšou novou dohodu o jaderném odzbrojení. Ta by měla nahradit předchozí smlouvu START z roku 1991. Oproti dřívějšku by měl klesnout počet rozmístěných bojových jaderných hlavic asi o třetinu.
Praha bude s největší pravděpodobností hostit dva nejmocnější muže světa, amerického a ruského prezidenta. Už počátkem příštího měsíce tu podepíší dohodu o omezení jaderného arzenálu. Prezidentu Klausovi to oznámil ruský velvyslanec. Přesné datum vrcholné schůzky zatím nezveřejnili.
Americký prezident Barack Obama by se mohl v Praze setkat s ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem. V české metropoli by mohli podepsat novou smlouvu o redukci jaderných zbraní. Českému rozhlasu to potvrdila ambasáda ve Washingtonu.
Rusko a Spojené státy jsou velmi blízko k uzavření nové dohody o jaderném odzbrojení. Zbývá dojednat prakticky už jen technické podrobnosti. Oznámila to americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová po jednáních v Moskvě u prezidenta Dmitrije Medveděva.
V Ženevě začalo další kolo jednání mezi Spojenými státy a Ruskem o jaderném odzbrojení. Nová dohoda o snižování jaderného arzenálu by měla nahradit smlouvu START, která vypršela počátkem prosince loňského roku.
Americký prezident Barack Obama si loni v dubnu zvolil Prahu, coby místo, odkud sdělí svou vizi světa bez jaderných zbraní. Ohlásil, že tu bude vyjednávat s Rusy o snížení počtu jaderných hlavic a nosičů. Má tak vzniknout nová dohoda, která nahradí dosavadní rusko-americkou dohodu START z roku 1991, která vypršela 5. prosince.
Praha se možná stane místem podpisu nové dohody o jaderném odzbrojení mezi USA a Ruskem. S odvoláním na informace z Kremlu to uvádějí zahraniční agentury. Smlouva, která má nahradit dohodu START z roku 1991, by mohla být v české metropoli podepsána letos na jaře.
Rusko a Spojené státy americké dnes pokračují v jednání o snížení stavu jaderných strategických zbraní. Při loňské návštěvě Prahy americký prezident Barack Obama sliboval, že novou smlouvu s Ruskem dojedná do konce roku. Mluvilo se o tom, že by smlouva mohla být hotová do 5. prosince, kdy vypršela dosavadní rusko-americká dohoda START. A uvažovalo se tehdy údajně o Praze, coby místě podpisu nové smlouvy.
Rusko věří v brzké uzavření dohody o jaderném odzbrojování se Spojenými státy. V Moskvě to prohlásil ministr zahraničí Sergej Lavrov s tím, že jednání by měla znovu pokračovat na začátku února.
Americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv se možná v Kodani rámcově dohodnou o omezení jaderného arzenálu Spojených států a Ruska. S odkazem na americké diplomaty to uvádí BBC. Oba prezidenti se v Kodani účastní summitu OSN o klimatu.
Washington a Moskva stále hledají dohodu o jaderných zbraních. Americký Barack Obama míří do Evropy, ale v rozporu se spekulacemi v médiích podpis dohody neplánuje. Uvedl to Bílý dům.