Zpráva o vývoji inflace v USA naznačila, že růst spotřebitelských cen již dosáhl svého vrcholu. Sektory závislé na hospodářském růstu pak rostly díky schválení infrastrukturního balíčku.
Americké ministerstvo práce ve středu oznámilo, že meziroční růst spotřebitelských cen v USA v dubnu zrychlil na 4,2 procenta. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od září 2008.
Senát USA v pátek schválil usnesení o výdajích, v němž vyjadřuje podporu vyčlenění 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů Kč) pro opatření spojená s bojem proti koronaviru. I to vzbudilo naděje na trhu.
Americký Senát v pátek jednohlasně schválil týdenní prodloužení federálního financování, čímž jen o pár hodin odvrátil vstup federálních úřadů do omezeného rozpočtového režimu.
Obdobně zpevnily hlavní akciové trhy v Asii a Evropě. V případě Bidenova vítězství bude v USA patrně schválen program podpory ekonomiky ve větším objemu, než jaký navrhovali republikáni.
Po obnovení obchodování Dow Jonesův index pokračuje v poklesu a ztrácí téměř devět procent. Přibližně o sedm procent oslabují rovněž indexy S&P 500 a Nasdaq Composite.
K růstu přispěl optimismus z vývoje obchodních vztahů mezi USA a Čínou a posílení internetového prodejce Amazon.com po zprávách o vysokých tržbách v předvánočním období.
Výnos dluhopisů americké vlády se splatností deset let se ve středu výrazněji dostal pod výnos dluhopisu dvouletého, což se stalo poprvé od roku 2007. I tehdy se dostavila hospodářská recese.
Vývoj na trhu ovlivnily horší výhledy od výrobců čipů a slabé údaje o prodeji domů, které vyvolaly obavy o další vývoj americké ekonomiky a růst zisků firem, napsala agentura Reuters.
Problémy Facebooku na burze pokračují. Po týdnu obchodování klesla cena jeho akcií o šestinu. Nepovedený vstup na burzu vede k žalobám a ztrátě důvěry investorů.
V případě primárního úpisu akcí Facebooku padla další žaloba. Investor žaluje burzovního operátora Nasdaq za nedbalost při manipulaci s objednávkami na akcie této společnosti. Nasdaq tak měl způsobit investorům velké škody.
Podle informace listu Wall Street Journal se do počítačů amerického akciového trhu Nasdaq dostali hackeři. Ochranu druhého největšího akciového trhu na světě se jim podařilo zdolat hned několikrát. Na samotné nákupy a prodeje technologických titulů, které jsou na Nasdaqu obchodovány, to ale podle všeho vliv nemělo.