Pervitin, se v Česku konzumuje nejvíce z Evropy. Zhruba pět Čechů z tisíce jsou rizikoví uživatelé pervitinu. Naopak méně než v jiných státy Evropy jsou zde rozšířené opiáty.
„Lidí, kteří drogy potřebují, je stále hodně. Závislí tak opouštějí své původní preference budivých či tlumivých látek a užívají cokoliv, co se jim povede sehnat,“ říká ředitelka adiktologické služby.
Krev a plazmu darují v Liberci i rizikoví klienti, tedy narkomani nebo lidé s rizikovým chováním. Mnozí si tímto způsobem chtějí vydělat peníze anebo zjistit informace o svém zdravotním stavu. Rizikem je i takzvané imunologické okénko, tedy období, ve kterém testy nemusí nemoc odhalit.
Lidé závislí na drogách nebo hracích automatech nemají vyhráno ani po léčení. Potřebují si najít práci, která jim dává řád i prostředky k životu. Bez vzdělání a s kriminální minulostí je to ale těžké. Pomoc jim proto nabízejí občanská sdružení, jako je třeba Jihočeský Prevent.
Jihlavské centrum věnující se drogové prevenci s názvem Káčko slaví patnáct let své existence. Jeho činnost je zaměřená především na přímý kontakt s uživateli drog a také na zamezení šíření infekčních nemocí.
Venezuela a Spojené státy požadují, aby jim Kolumbie vydala Venezuelce Walída Makleda Garcíu, údajného narkobarona. Kolumbijské úřady ho zatkly loni v srpnu - a v koncem týdne by měly oznámit, že ho vydají – Venezuele. Očekává se, že rozhodnutí padne před sobotní schůzkou prezidentů obou zemí Juana Manuela Santose a Huga Cháveze v kolumbijské Cartageně. Američané, jak to tak vypadá, ostrouhají.
Zpráva Evropské agentury pro drogy zveřejněná v Lisabonu varuje, že v západoevropských zemích se zvyšuje poptávka po kokainu. Východní Evropa dohání západ ve spotřebě marihuany, v Česku a na Slovensku vedou metamfetaminy jako například pervitin. Škrty české vlády však zároveň uberou peníze na boj proti narkomanii.