V tisku se v pátek dočtete, že v požadované výbavě bojových vozidel pěchoty jsou mezery. Tendr naráží na cenový strop, který může kvůli inflaci a dražším energiím vzrůst až o třetinu, píše deník E15.
„Lidí, kteří drogy potřebují, je stále hodně. Závislí tak opouštějí své původní preference budivých či tlumivých látek a užívají cokoliv, co se jim povede sehnat,“ říká ředitelka adiktologické služby.
Pošta měří zátěž zaměstnanců, píše Mf Dnes. A v Česku podle Deníku poprvé od roku 2003 začalo ubývat narkomanů. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Kolumbie bývá obvykle spojována s nelegální produkcí kokainu, který odtud proudí do zbytku světa. V posledních letech se ale naopak do Kolumbie začala dostávat velmi nebezpečná droga původem z Ruska.
Půlroční martyrium a strach z nákazy. Tak se může změnit život člověku, když se třeba při procházce parkem píchne o odhozenou injekční stříkačku. Musí projít očkováním a doufat, že vše dobře dopadne. V Novém Jičíně přibývá případů, kdy se o použité stříkačky poraní děti. Do ulic proto vyrazili dobrovolníci, kteří je společně se strážníky sbírají.
Po vítězství na karlovarském filmovém festivalu vstupuje do kin časosběrný dokument Heleny Třeštíkové Mallory. Sleduje 13 let života bývalé narkomanky, která se snaží najít byt a žít normálním životem. Jedním z důležitých témat filmu je tak sociální bydlení a jeho dostupnost. To ale vyplynulo až během natáčení dokumentu, jak vysvětlila autorka.
Konflikt na Ukrajině má oběti, o kterých se nemluví. Jsou to lidé podstupující léčbu z drogových závislostí. Ruská anexe Krymu a boje na východě země pro velkou část z nich znamenaly prakticky rozsudek smrti.
Lidé bez domova nebo ti, kteří se potýkali či potýkají s drogami, změřili své síly na fotbalovém turnaji v Praze na Žižkově. Kromě terapeutického účinku, který sport má, šlo i o možnou nominaci na mistrovství světa bezdomovců Homeless World Cup.
Dlouhá léta byli závislí na drogách, teď chtějí začít žít znovu, bez návykových látek. Zkušenosti z nejstarší terapeutické komunity v Česku dokazují, že to jde. Funguje už víc než 20 let, nově se přestěhovala z Němčic u Strakonic do větších prostor v Heřmani na Písecku. Díky kombinaci přísné disciplíny, fyzické práce a skupinové léčby pomohla změnit životní styl už desítkám lidí. Například přes jídlo.
Pěstitelé máku v letním období více než kdy jindy hlídají svá pole. Právě teď na ně totiž často míří zloději, které lákají nezralé makovice obsahující opium. Svoji úrodu proto bedlivě střeží i majitelé polí u Herálce na Žďársku.
Plzeňští narkomani objevili novou drogu. Skrývá se v náplastech a jmenuje se fentanyl. Tento opiát se na drogové scéně na Plzeňsku objevil zhruba před dvěma roky a postupně se jeho obliba rozšiřuje do celé republiky. Fentanylové náplasti se používají v medicíně k tlumení bolesti a sehnat je není problém. V oběhu jich je tolik, že je nejde evidovat.
Praha hledá způsob, jak pomoci lidem závislým na drogách a zároveň jim poskytnout kvalitní a dostupnou péči při odvykání. Magistrát proto vypracoval protidrogovou koncepci s výhledem až do roku 2020. Setkala se ale s velkou kritikou městských částí. Radnicím se nelíbí zavedení aplikačních center, které by byly umístěné různě po městě a kam by narkomani chodili užívat drogy pod dohledem.
Sedmdesát rodičů a rodinných příslušníků požádalo v loňském roce o konzultaci v kroměřížském kontaktním centru pro drogově závislé. Je to o plnou třetinu více než v roce předchozím. Většinou přicházeli s obavami, že někdo z jejich rodiny užívá drogy, a nevěděli, jak se zachovat.
Hluk, drogy, výtržnosti i napadení téměř denně zažívají obyvatelé i obchodníci v Seifertově ulici v Bílině na Teplicku. Je to přímo v centru, ulice vede na hlavní náměstí. Uprostřed ulice jsou dvě herny, ubytovna i zastavárna. Lidé si stěžují právě na zákazníky těchto provozoven, mají ale pocit, že nikdo pro zlepšení situace nic nedělá.
Cizince bez pasu a skupinku šesti narkomanů, kteří si za bílého dne v parku v Nuslích kupovali a aplikovali drogy, zadrželi pražští policisté při včerejší dopolední razii v Praze 4 a 10. Při pravidelných obhlídkách problémových míst se tentokrát zaměřili na parky, squatty a několik vytipovaných ubytoven.
Rvačky, nepořádek či potulující se narkomani, to všechno trápí obyvatele na ulici Míru ve Frýdku-Místku. Problémové domy teď budou pod dohledem. Město do nich totiž nasadí domovníky a působit tam budou asistenti prevence kriminality.
Odhozené použité injekční stříkačky po narkomanech dnes sbírali po celém městě brněnští strážníci. V rámci akce "Jehla" jich v parcích a na dětských hřištích našli desítky. V případě, že by jehla někoho zranila, mohl by se nakazit infekčními nemocemi. Opatření bylo první takového rozsahu po letošní dlouhé zimě.
Po 14 letech se Praha vrací k úvahám o tom, že by v centru města zřídila aplikační místnosti pro narkomany. Magistrát i drogoví experti si od toho slibují jak snížení rizika přenosu infekčních chorob, tak účinnější péči o narkomany. Centrální městské části se ale takzvaným „šlehárnám“ brání. Údajně jsou nelegální a do turisticky atraktivních míst nepatří.
V trestním řízení už pět měsíců existuje možnost vyhnout se zdlouhavému hlavnímu líčení a podepsat takzvanou dohodu o vině a trestu. Trest dojednaný státním zástupcem a obhájcem dnes poprvé udělí také okresní soud v Teplicích. Jde o případ dealera drog z Chomutova, který v Teplicích prodával pervitin.
Německá policie loni chytila stovky dealerů, kteří pašovali drogy z asijských tržnic u českoněmeckých hranic. Odhalí přitom jen každého desátého pašeráka. Problém je tak velký, že se jím zřejmě bude zabývat i česká vláda. Resort vnitra chce totiž výrazně omezit množství drog, které je v Česku možné beztrestně držet.
V pohraničí roste spotřeba injekčních stříkaček. Všímají si toho pracovníci kontaktních center, kteří jsou ve styku s narkomany. Extrémní nárůst spotřebovaných stříkaček a tedy i uživatelů drog teď řeší například na Jesenicku.
Vrátit bývalé narkomany do života se pokouší v Mikulovicích na Jesenicku. Šanci vyléčeným uživatelů tvrdých drog dalo doléčovací centrum Restart jesenického sdružení Darmoděj. Platit je bude z evropských peněz, získali na to celkem 11 milionů korun. V Mikulovicích zatím pracují zedníci a údržbáři, časem je doplní truhláři. Od září dostanou roční smlouvu.
Kruté mrazy trápí v těchto dnech každého člověk. Lidí bez přístřeší jsou však v Českých Budějovicích desítky. Přijíždějí tam totiž z celého kraje. Azylové domy už vyhlásily krizový režim a kontaktní centrum Prevent, které pomáhá drogově závislým, je mimořádně otevřeno i o tomto víkendu.
Zřejmě každý Pražan, ale pravděpodobně i návštěvník hlavního města, někdy narazil na narkomany. Užívají drogy v parcích, dokonce i v samotném centru Prahy, nebo ve vestibulu metra. Na místě pak nechají použité jehly, a pokud se o ně kdokoli poraní, hrozí mu velké riziko nákazy nejen žloutenkou, ale i virem HIV. Městští policisté proto dnes opět vyrazili do ulic, aby použité jehly bezpečně sesbírali.
Každý dvanáctý člověk na světě má v sobě virus hepatitidy. Podle Světové zdravotnické organizace si toto virové onemocnění, které postihuje játra, vybírá ročně asi milion obětí. Většina nemocných o svém nakažení neví, a tak infekci přenáší dál. Z těch, kteří o nemoci vědí, se ale jen zlomek léčí. Typem žloutenky A a B jsou zasaženy zejména Latinská Amerika, Afrika a jižní a jihovýchodní Asie, v Evropě Středomoří. V Česku nemoc řádí zejména mezi narkomany. Každý rok u nás přibude kolem 800 nových pacientů s hepatitidou C.
Česko zůstává jedním z největších pěstitelů máku na světě a také rájem pro narkomany. Zatímco ve většině zemí Evropy je pěstování máku zakázané právě kvůli nebezpečí zneužití makovic pro výrobu omamných látek, v Česku platí jen ohlašovací povinnost.