Nanotechnologie v biomedicíně. Tým Zuzany Bílkové si nechává patentovat metodu diagnostiky rakoviny v raném stadiu, z pár kapek krve a do několika minut.
Díky vysoké účinnosti přeměny sluneční energie a nízkým výrobním nákladům se nabízí využití solárních nanopecí především v oblasti obnovitelné elektřiny a pokročilých materiálů pro solární energetiku.
25:26
Praha||Veronika Sedláčková|Ekonomika|Interview Plus
„Roušky z nanovláken se svou funkčností blíží respirátorům, ale tendr jejich cenu limituje na asi 13 korun. Za to ji nelze vyrobit,“ uvádí jednu ze svých výhrad Jiří Kůs.
Cyklistická bunda, která při jízdě na kole signalizuje změnu směru nebo brzdění, vývoj umělé počítačové řeči nebo světově unikátní nanospider na průmyslovou výrobu nanovláken – tím se může pyšnit Technická univerzita v Liberci. Další nápady se můžou narodit v novém výzkumném centru, které se dnes slavnostně otevírá.
S nanomateriály jsme kolikrát v kontaktu, aniž bychom o tom věděli - pronikají jako přísady do potravin, do textilního průmyslu, biomedicíny, elektroniky, automobilového průmyslu nebo do výroby sportovních potřeb. Počet výrobků, ve kterých se nanomateriály používají, roste geometrickou řadou. Jak ale vědci upozorňují, za rychlým tempem vývoje pokulhává výzkum potenciálních rizik nanotechnologií. A právě toho se týká dvoudenní mezinárodní sympozium, které dnes začalo v Praze.
Čtyři české vědecké projekty úspěšně prošly výběrovým sítem a získají přes dvě miliardy korun z Evropské unie. Jde o finance z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Peníze obdrží Vysoké učení technické v Brně, tamní Výzkumný ústavu veterinárního lékařství. Další miliony putují do Prahy do Akademie věd a na Technickou univerzitu v Liberci.