„Když se přenášel Ucpanej systém, byly problémy se zvukem. Takže já budu hlavně držet palce zvukařům,“ těší se na nové představení Dejvického divadla Elegance molekuly jeho autor Petr Zelenka.
„Určování polohy atomů v krystalech všech druhů materiálů má zásadní význam pro náš každodenní život. Ovlivňuje nejen funkci léků, ale třeba také vývoj nových součástek pro počítače,“ uvádí Palatinus.
Bezkontaktní čipy s informacemi by jednou mohly mít podobu téměř neviditelné vrstvičky. Unikátní metodu ukládání dat přímo do molekul vyvinuli vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.
Jev poukazuje na existenci jevu zvaného sigma-díra, který byl teoreticky předpověděn před třiceti lety. Může to usnadnit pochopení reakcí mezi atomy a molekulami.
K zablokování zmíněné molekuly plánují vědci využít molekulu jinou. V následujících letech budou vylepšovat její chemické vlastnosti, aby léčba byla co nejúčinnější.
Vědci z Univerzity Karlovy už v dubnu publikovali přehledový článek, kde nastínili možnosti, jak cytokinové bouři zabránit a pacienty s covidem-19 léčit. Vycházeli z dat z Číny a Itálie.
Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie věří, že bychom v budoucnu mohli informace ukládat do molekul. Článek Jiřího Kalety a jeho týmu vydal prestižní Journal of the American Chemical Society.
Pokrok při určování struktury biomolekul slibuje nový způsob měření s počítačovým algoritmem. Vyvinuli jej výzkumníci ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity.
Vedoucí kalifornského střediska NASA, které technicky řídí misi Curiosity, se nechal slyšet, že sonda zřejmě našla na povrchu Marsu jednoduché organické molekuly, které jsou předstupněm živých organismů. Americký vesmírný úřad ale tlumí původní informace, podle nichž by měl počátkem prosince oznámit převratné zprávy z mise své sondy.
Spitzerův vesmírný dalekohled zaznamenal skvělý úlovek: v planetární mlhovině objevil uhlíkové molekuly, které se podobají fotbalovým míčům. Jsou to zatím největší molekuly, jaké se ve vesmíru podařilo najít.