Český modrotisk, který se využívá ke zdobení textilu je na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. Výrobě modrotiskařských forem se věnují otec a syn Bartošovi ve své dílně ve Dvoře Králové nad Labem
Ministerstvo kultury zapsalo výrobu modrotiskových forem do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR. Královéhradecký kraj má na tomto seznamu zapsané již tři položky.
Český olympijský výbor oslovil návrhářku Zuzanu Osako, jež se svým manželem několik let v Japonsku žila. „Je to obrovská čest. Když jsem dostala tu nabídku, probrečela jsem půl dne.“
Modrotisková dílna ve Strážnici je jedna ze dvou posledních v České republice. A právě ve Strážnickém modrotisku pracuje Klára Jurková, která je vystudovaná etnoložka a dlouhodobě se technice věnuje.
O zápis této metody ozdoby textilu známé z 18. století do seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO společně žádalo Česko, Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko.
Technika známá z 18. století, kterou dodnes zdobí kroje v posledních dvou dílnách na Moravě, má šanci dostat se na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Zápis této metody ozdoby textilu do seznamu navrhlo pět středoevropských zemí včetně Česka.