Poslední setkání šéfa komunistů Vojtěcha Filipa s nyní stíhaným Tomášem Horáčkem mělo proběhnout 27. června 2018. Podle podnikatelovy výpovědi měla být přítomna i šéfka rozpočtového výboru sněmovny.
Rozpočet pro rok 2021 se schodkem 320 miliard korun, který poslancům předložila ministryně financí Schillerová, nezohledňuje plánované zrušení superhrubé mzdy, ani daňový balíček.
Komunisté, kteří menšinový kabinet ANO a ČSSD tolerují, váhali, ale v sobotu se shodli, že pro rozpočet ruku zvednou výměnou za vyšší platy sester v sociálních službách.
Pokud se zvýší letošní schodek rozpočtu na 500 miliard, KSČM požaduje vyčlenit peníze na odměny pro sestry v sociálních službách a online výuku na školách.
Vojtěch Weis, předseda úřadu, který dohlíží na hospodaření politických stran, si podle poslanců vzal bez dovolení peníze na výplaty z jiné části rozpočtu. Jeho možný prohřešek už řeší finančí úřad.
Kromě peněz pro učitele KSČM mimo jiné po kabinetu žádá, aby nezvyšoval výdaje na zahraniční mise. Požadavky s Andrejem Babišem a Alenou Schillerovou projedná strana v pátek.
KSČM, která kabinet ANO a ČSSD v dolní komoře toleruje, dosud trvala na schodku o deset miliard nižším. Schillerová potvrdila, že vládě dá návrh rozpočtu se 40 miliardovým deficitem.
Šéfka sněmovního rozpočtového výboru Vostrá z KSČM uvedla, že navrhovaná valorizace je pokrytím inflace a komunisté by chtěli státním zaměstnancům přidat další dvě procenta.
Kabinet v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) – který sám na těchto cenných papírech ročně inkasuje 90 milionů korun, aniž by je musel danit – návrh schválil koncem května.
21:52
Praha||Marie Bastlová, prh|Ekonomika|20 minut Radiožurnálu
Každé ministerstvo má podle ní rezervy v dodavatelských, například právních, službách. Zmiňuje i ministerstvo financí, kterému se podle ní podařilo v této oblasti snížit náklady.
Ministerstvo financí plánuje schodek státního rozpočtu na 40 miliard korun. Za nejlepší řešení to však nepovažuje Národní rozpočtová rada, podle níž by měla vláda výši schodku spíše snižovat.
Návrh bývalé vlády na státní rozpočet prošel v prvním čtení. Někteří poslanci jsou ale pro vyrovnané rozpočty, mezi nimi i předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá z KSČM.