Na sociálních sítích koluje pasáž z rozhovoru Vladimira Putina s propagandistou Kiseljovem. Šéf Kremlu tam pronese, že je schopen odpouštět vše až na jednu věc – zradu.
Porady se zúčastnil šéf tajné služby FSB, ministr vnitra, premiér, předseda sněmovny, místopředseda a tajemník bezpečnostní rady, ministr obrany, šéf civilní rozvědky a další ruští státní činitelé.
„Česká republika je mezi nimi,“ uvedlo na twitteru ruské velvyslanectví v Praze. Na seznamu zemí, jejichž občané budou moci při cestách do Ruska získat elektronické vízum, je také Slovensko.
Denní přírůstky nově nakažených jsou v Rusku v poslední době stabilně vysoké a stabilní je nadále i bilance úmrtí, kterých je v květnu vždy méně než sto.
V Rusku se koronavirová infekce dál šíří rychlým tempem. Potvrzených případů nákazy je už více než 100 000 a úmrtí pacientů s koronavirem je přes tisíc.
Opatření jsou podobná jako jinde ve světě, podle kritiků režimu skutečný stav ale komplikují dvě věci: sklon k všeobecnému chaosu a také lhaní z nejvyšších míst.
V ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, obrany Sergej Šojgu, energetiky Alexandr Novak a financí Anton Siluanov. Prvním místopředsedou se stal Putinův poradce Andrej Belousov.
Komentátor DW Konstantin Eggert nedávno nabádal: Nemyslete si, že s nějakými rekonstrukcemi ruského politického systému se musí čekat až do roku 2024, ty můžou začít už třeba za měsíc! Měl pravdu…
Vladimir Putin ohlašuje změny ústavy, v reakci na to rezignuje vláda a druhý den už má Rusko nového premiéra – Michaila Mišustina. Co je v pozadí nečekaných změn?
„Není známý tím, že by měl nějaký extra blízký vztah s Putinem. Je to tak trochu outsider, už ale pracoval s některými silovými složkami a je schopen s nimi jednat,“ popisuje odborník na Rusko.
Mišustin, kterého do funkce navrhl Putin, doposud působil jako šéf ústřední daňové správy a v zahraničí nebyl příliš známý. Agentura AP připomíná, že žádné politické ambice doposud najevo nedával.