Hmatatelný a bezprostřední strach z pandemie překryl méně viditelný strach z klimatických změn, a debatu pak možná ještě zásadněji proměnila ruská invaze na Ukrajinu.
„Když bude jen pršet nebo bude ten sníh rychle odtávat, jako se to stalo několikrát v průběhu letošní zimy, tak nebudeme mít zásoby vláhy, které by se doplňovaly během jara,“ říká Míková.
K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě v roce 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.
Svět míří k oteplení klimatu o více než tři stupně Celsia oproti předindustriálnímu období, vyplývá ze zprávy Mezivládního panelu OSN pro změny klimatu.
Klimatická změna nás ohrožuje čím dál víc a státy nedělají dost pro to, aby se na sílící dopady připravily, varuje nová zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu OSN (IPCC).
Česku hrozí neúroda, kolaps lesů nebo problémy s chodem elektráren, vypočítává Ondráš Přibyla z organizace Fakta o klimatu. Bohaté země podle něj počítají náklady v penězích, zatímco chudé v životech.
Agentura AP připomněla, že v porovnání s ostatními bohatými zeměmi jde o poměrně skromný cíl. Podle BBC se navíc očekává, že jednotlivé země si na konferenci v Glasgow stanoví ambicióznější cíle.
Například koncentrace oxidu uhličitého dosáhla nové rekordní hodnoty. V loňském roce činila 413,2 ppm (částic na milion), v roce 2019 to bylo 410,7 ppm.
Lidstvo stojí podle nové zprávy OSN pár kroků od chvíle, kdy dopady globálního oteplování budou nezvratné. Co se musí stát, aby se planeta vyhnula klimatické katastrofě?
Hlavní cestou je podle panelu razantní snížení nebo úplné zastavení produkce všech skleníkových plynů. Kromě opakovaného CO2 se na znečištění ovzduší výrazně podílí také methan.
Od roku 1970 teplota Země podle zprávy stoupá nejrychleji v historii. Klíčovou hranicí ve změnách klimatu je podle odborníků oteplení o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriálním obdobím.
Podle Radima Tolasze česká veřejnost začíná chápat, že se s klimatem něco děje a hlavně že za to alespoň částečně může člověk. Pandemie změny klimatu nezastavila, upozorňuje.
Ke zmírnění globálního oteplování nestačí jen snižovat emise oxidu uhličitého produkovaného továrnami či auty, ale je třeba změnit způsob využívání půdy i chování spotřebitelů.