Problém bezdomovectví nevyřeší hrozba vězení, argumentuje ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Ty, kteří si bezdomovectví vybrali jako životní styl, můžeme vytěsnit, namítá Čunek.
„Trestání lidí bez domova samozřejmě není řešením. Řešení je předcházení bezdomovectví,“ říká pro Český rozhlas ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.
„Čím dál více lidí je ve velmi zbědovaném stavu. Jejich fyzické i psychické zdraví je na takové úrovni, že potřebujeme vyřešit, aby vůbec byli schopni základního fungování,“ upozorňuje Martin Šimáček.
Současná koaliční vláda údajně nepřipravuje zákon o sociálním bydlení, i když ho má v programovém prohlášení. Místo toho pracuje na 15 opatřeních, říká expert na sociální inkluzi Martin Šimáček.
Vládou plánované úpravy dávek na bydlení podle ředitele Institutu pro sociální inkluzi Martina Šimáčka povedou k sociální katastrofě. „A to říkám s plnou odpovědností.“
Opakované problémy týkající se veřejných zakázek, to byl podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera z ČSSD jeden z důvodů odvolání šéfa Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka. Podle Dienstbiera mimo jiné neoprávněně rozhodl o zakázce na nákup televizního vysílacího času v hodnotě 5 milionů korun.
Obce, kde se podnikatelé chystají otevřít v soukromých objektech ubytovny pro sociálně slabé, často cítí bezradnost i vztek. Ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček uznává, že zabránit byznysu s dávkami na bydlení není snadné, obce ale podle něj mohou na spekulanty vyvíjet tlak přes stavební úřady nebo hygienické stanice.
Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách pracuje s ročním rozpočtem 25 milionů korun a čelí kritice starostů Varnsdorfu, Rumburku a Šluknova, podle nichž by šlo tyto finance využít smysluplněji.