Podle majetkoprávní analýzy Správy železnic v úsecích Moravská brána 1 a 2 upřednostňuje prodej 70 procent dotazovaných vlastníků, zatímco směnu by preferovalo jen 7 procent.
Brno vyměnilo v roce 2017 se soukromníky tři pozemky v hodnotě okolo čtvrt miliardy korun. Z pátrání Radiožurnálu plyne, že městské parcely vlastní firmy s vazbami na byznys miliardáře Pavla Hubáčka.
Pozemky za stovky milionů vydal stát restituentovi Dvořáčkovi. Pod cenou je pak získala firma Elvikox z Kypru. Úzké vazby na ni má právník Hermann, který pracuje pro exšéfa pozemkového úřadu Šťovíčka.
Majitel pozemku podal v dubnu žalobu proti vyvlastnění pozemku, přes který měla vést dálnice D3. U soudu ale neuspěl a Ředitelství silnic a dálnic tak může dostavit posledních 50 kilometrů.
Každý, kdo prokáže, že se stavbou vodního díla nesouhlasil, by podle novely měl od jeho majitele dostat jednorázovou finanční náhradu ve výši pětinásobku běžného ročního nájemného za pozemek.
Majitelé pozemků by měli mít nově povinnost hlásit černé skládky. V připravovaném zákoně o odpadech s tím počítá ministerstvo životního prostředí. Úřad chce dát obcím možnost, jak se dopátrat těch, kdo skládku vytvořili. Obce ale protestují a tvrdí, že místo samoúčelného opatření je lepší lidi vzdělávat.