I když jde sportovní létání dopředu, Mezinárodní letecká federace by měla dovolit používat stroje z původní formy seriálu, které se účastnil i další Čech Petr Kopfstein.
48:06
Praha||Mikuláš Kroupa, Marta Edith Holečková|Historie|Příběhy 20. století
V létě 1948 se v obcích Moravskoslezských Beskyd necítili komunisti a udavači StB bezpečně. Šířila se zvěst, že v horách se utábořili zbojníci, kteří přepadají soudruhy a likvidují je.
Ráno mu přišel e-mail, že série Red Bull Air Race, ve které se stal mistrem světa, končí. Pilot Martin Šonka v rozhovoru pro Radiožurnál popsal vývoj seriálu a zamyslel se i nad dalšími plány.
Pilot Martin Šonka byl vyloučen z finále závodu Red Bull AirRace v Abu Zabí. Techničtí komisaři zjistili, že si český pilot nedovoleně zvyšoval výkon letadla. Šonka klesl na 4. místo.
Vystudoval matematické metody na VŠE a měl vlastní firmu, jenže už během studií propadl svému dětskému snu - akrobatickému létání. Dnes patří Petr Kopfstein mezi nejlepší piloty na světě.
Rakouský letecký akrobat a bývalý mistr světa Hannes Arch zahynul při večerním pádu soukromého vrtulníku v oblasti Grossglockneru. Zkušenému pilotovi, který pravidelně startoval v elitním seriálu Air Race a letos mu v něm patřilo průběžné třetí místo, bylo 48 let.
Kvalifikací v Abu Zabí začíná dnes nová sezóna leteckých závodů Red Bull Air Race a mezi čtrnácti nejlepšími piloty světa budou poprvé v historii dva Češi. Tím možná ještě důležitějším pro chod celého mezinárodního seriálu je ten třetí v pořadí. Muž v zákulisí všeho - Pavel Turek.
Zatímco akrobatický pilot Martin Šonka vyznává let na maximální riziko a rád trénuje na simulátorech, Petr Kopfstein je v tomto směru jeho pravým opakem. Přesto se oba čeští elitní letci od letošní sezony sejdou v nejprestižnější kategorii Master Class závodů Air Race, a i když se z nich tak stanou rázem velcí soupeři, nijak jim to nebrání ve vzájemné výpomoci.
Martin Šonka žije s přítelkyní a dvěma dětmi v malém pokojíčku na letišti, Marek Hyka zase v nedalekém polorozpadlém karavanu. Přesně takový je život nejlepších českých akrobatických pilotů, kteří úspěchu podřizují veškerý osobní život.
Není to tak zase tak dávno, co byla letecká akrobacie výstavním klenotem československé potažmo české armády. Masivní finanční podpora ze strany státu je v tomto ohledu ale už dávno minulostí a dostat se tak dnes mezi elitu je pro některé nesplnitelným úkolem.
Od roku 1976 patří akrobatické letadlo české výroby Zlín 50 k tomu nejlepšímu, co se kdy prohánělo po nebesích. Proslavilo se hlavě v rukou čtyř českých pilotů, jejichž světoznámý akrobatický tým se jmenuje FlyingBulls. Akrobatická čtyřka z Jaroměře se svými leteckými býky tento víkend naposledy rozloučila v oficiálním vystoupení v rakouském Spielbergu.
Ačkoliv fair play by mělo patřit k hlavním atributům sportovního soupeření, mnohdy se ke slovu příliš nedostane. Platí to i pro extrémní leteckou sérii Red Bull Air Race, ve které se dva čeští zástupci snaží na sklonku letošní sezóny stále dokázat, že být mezi nejlepšími jde i bez zbytečně tvrdých loktů.
Nebe nad letištěm Dlouhá Lhota u Příbrami zaplní odpoledne špičkoví mistři letecké akrobacie, na místo je přivede Acrobatshow. Podle ředitele akce Vladimíra Labudy patří Česká republika vedle velmocí jako jsou Francie, Rusko a USA ke světové špičce v tomto oboru.
Nejlepší letečtí akrobaté Evropy dnes změří své umění na letňanském letišti v Praze. Největší freestylový závod v letecké akrobacii Hot Pepper´s Acrobatic Freestyle Challenge 2012 začíná v 11 hodin přeletem letounu L29 Delfín.