Na Zemi se v úterý vrátila čínská lunární sonda. Přistála na odvrácené straně Měsíce, kde vyvrtala a odebrala vzorky půdy, pořídila fotografie krajiny a umístila čínskou vlajku.
Cesta člověka na Mars a zpět potrvá tři roky, odhaduje Halousek. Pravděpodobnější než cesty na rudou planetu se mu zdají výlety na stanice asi 400 kilometrů nad Zemí. Doletět se tam dá za pár hodin.
Agentura JAXA slíbila sdělit další podrobnosti na tiskové konferenci. V živém přenosu informovala o výšce, rychlosti a poloze modulu bez lidské posádky.
„Pokusili jsme se navázat komunikaci s modulem Vikrám a vozítkem Pragján, abychom se přesvědčili o tom, v jakém jsou stavu. Nezachytili jsme ale žádný signál,“ uvedla ISRO.
„Luna pokračuje ve svém letu k přirozenému satelitu Země - všechny systémy na stanici fungují správně, komunikace s ní je stabilní,“ uvedl Roskosmos ve svém prohlášení zveřejněném na telegramu.
Jedná se o první takový ruský projekt za posledních téměř 50 let a podle agentury DPA má jít o předstupeň potenciálního nového průzkumu Měsíce prováděného člověkem na místě.
Rusko plánuje vyslat na Měsíc modul s názvem Luna 25 v noci na pátek z kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě. V Rusku je to první takový projekt za posledních téměř 50 let.
Ostatní astronauti pak do roku 2030. ESA představila nové kandidáty na kariérní a také záložní astronauty loni v listopadu, mezi náhradníky se tehdy dostal i český stíhací pilot Aleš Svoboda.
Technici začali s vyhodnocováním dat ihned po dopadu modulu Orion do Tichého oceánu loni v prosinci. Dosavadní kontroly ale ukázaly mimo jiné větší poškození nosné rakety, než se původně očekávalo.