Zastavení naučné stezky jsou rozmístěná po trase, kterou chodili Foglarovi táborníci z Ledče od vlaku ke Sluneční zátoce. I dnes vede čistou přírodou proti proudu řeky Sázavy.
Spisovatel Jaroslav Foglar, autor kultovních skautských příběhů o Rychlých šípech a Hoších od Bobří řeky, má od loňského roku muzeum v prostorách hradu Ledeč nad Sázavou.
Kraj dnes začal řešit problémy se stacionářem Petrklíč v Ledči nad Sázavou. V zařízení pro postižené děti zůstali pouze tři klienti. Další téměř dvě desítky se schází v bytě odvolané ředitelky Petrklíče Ivety Vrbové. Ve městě tak nakonec možná vznikne nový stacionář.
Osobní spory vzaly klientům denního stacionáře v Ledči důstojné zázemí. Rodiče postižených klientů dali charitě výpověď a společně se scházejí v panelákovém bytě odvolané vedoucí. Stacionář, který staví za 20 milionů nové sídlo, zůstal téměř bez klientů. Spory řeší kraj.
Cyklostezka v Ledči nad Sázavou možná přestane existovat. Krajský úřad zrušil její stavební povolení, protože se k němu například nevyjádřili všichni účastníci. Jde o místní chataře, podnikatele a provozovatele rekreačního střediska Sluneční zátoka. Dvoukilometrová asfaltová cesta pro kola a brusle jim odřízla cestu auty.
Obyvatelé sídlišť v Ledči nad Sázavou se ohradili proti likvidaci okrasných zahrádek. Jejich vlastní výsadba kolem bytových domů postupně mizí pod mulčovací kůrou. Plán úpravy zeleně ve městě, včetně kácení stromů, je ale jasně daný a radnice už ho měnit nemůže.
Nový reprezentační salonek dokončili restaurátoři v přízemí severního paláce na ledečském hradě. Prostor, který bude sloužit svatebním obřadům a jiným významným událostem, musí ještě zkontrolovat památkáři.
Park před kostelem v Ledči nad Sázavou ozdobila pamětní deska faráře Josefa Toufara. Dnes v 10 hodin jí tam požehnal místní duchovní. Josef Toufar byl farářem v Číhošti a zemřel na následky krutého mučení státní bezpečnosti v roce 1950.
Lidé v Ledči nad Sázavou v rámci voleb rozhodovali také o městské památkové zóně. Kromě jedenácti skutečných památek do ní totiž zasahují domy z druhé poloviny 20. století a to mnohé místní doslova štve.
Ještě před pár měsíci navrhoval starosta Ledče nad Sázavou z Vysočiny, že své město z kraje odvede. Nelíbilo se mu, že se krajské vedení nezajímá o jeho region, a přišel s nápadem, aby se Ledeč připojila ke Středočeskému kraji, s nímž taky sousedí. Dokonce se kvůli tomu neváhal setkat s bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem. Obyvatelé města takový nápad ale považují spíš za nesmyslný.
Ledeč nad Sazávou a okolní obce se chtějí odpojit od Vysočiny. Přestup do sousedního Středočeského kraje inicioval starosta Ledče a další obce se k nápadu postupně připojují. Obyvatelé o změně kraje teprve rozhodnou v referendu, a to zřejmě za dva roky.