Radnice bývalých lázní Kyselka na Karlovarsku plánuje v průběhu roku pokácet 80 let starou lipovou alej v centru města. Stromy jsou nemocné a nebezpečné pro město. Nahradit je má nová výsadba.
Centrum Kyselky u Karlových Varů ještě stále tvoří hlavně zchátralé a polorozpadlé budovy. V části bývalého lázeňského areálu se ale opět pohybují dělníci. Třetím rokem pokračují v novodobé obnově historických domů. Jejich proměnu pozorně sledují turisté při komentovaných prohlídkách.
V Kyselce u Karlových Varů dnes otevřeli dům Stallburg – první rekonstruovaný objekt bývalých lázní. Stavební práce zajistila společnost Karlovarské minerální vody za více než 30 milionů korun. Na obnovu historického areálu se přijeli podívat pravnuk zakladatele lázeňského místa Rudolf Mattoni a exprezident Václav Klaus. Další objekt má být v Kyselce otevřen během půl roku.
Pražský městský soud se v tomto týdnu opět zabýval kauzou Kyselka. Tentokrát rozhodl o tom, že se Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky nemusí omlouvat šéfovi společnosti Mattoni za kritiku péče o zdevastované lázně. I přes spory se na opravě zchátralých objektů dál pracuje.
|Martin Karlík, Simona Bartošová, Pavla Firbacherová|Regiony
Šéf Karlovarských minerálních vod Alessandro Pasquale nemá nárok na omluvu za výroky o devastaci lázní Kyselka. Žalobu na ochranu osobnosti dnes z velké části zamítl pražský městský soud. Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví se nemusí omlouvat ani odstraňovat kritický článek ze svého webu, kde Pasquala označuje jako devastátora. Pasquale se dožadoval také symbolického odškodného ve výši jedné koruny.
Zástupci Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky (ASORKD) se musejí omluvit představitelům společnosti Karlovarské minerální vody. Podle pražského městského soudu je omluva nutná kvůli nepravdivým výrokům členů Asociace v souvislosti se zchátralými Lázněmi Kyselka.
Zdevastovaným a chátrajícím Lázním Kyselka na Karlovarsku svitla šance na alespoň částečnou záchranu. O zastavení devastace objektů žádal i Senát. Jako nedostatečnou označil péči o tamní památky i ombudsman.
Lidé v Karlovarském kraji vnímají přítomnost početné ruské menšiny v oblasti většinou negativně. Od nové krajské vlády voliči také očekávají, že se více zapojí do záchrany zchátralých Lázní Kyselka. Podle 69 procent lidí nevyužívá kraj všechny své pravomoci, aby památku zachránil. Vyplývá to z průzkumu ppm factum pro Český rozhlas.
Ve Vřídelní kolonádě v Karlových Varech začala výstava Hvězdné nebe nad Kyselkou. Jde o součást expozice karlovarského muzea, která upozorňuje na vzestup a pád blízkých Lázní Kyselka.
V Kyselce na Karlovarsku dnes začíná lázeňská sezona, přestože tamní lázně už přes 20 let nefungují. Dnešní akce má přimět majitele, aby skončili s devastací kulturních památek, které v Kyselce jsou. Historicky první otevírání lázeňské sezony pořádá Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky.
Senátoři vyzvali krajský úřad Karlovarského kraje, aby okamžitě zabezpečil památkově chráněné objekty v areálu Lázní Kyselka. Úřady podle senátu zaspaly, protože v Kyselce nevyžadovaly dodržování památkového zákona.
Senátoři projednají petici za záchranu bývalých Lázní Kyselka na Karlovarsku. Kdysi výstavní budovy se dnes rozpadají a patří mezi nejvíce ohrožené památky v západních Čechách. Do současného stavu se areál dostal hlavně kvůli neúspěšné privatizaci v 90. letech minulého století.
Karlovarské minerální vody dnes představily plány na obnovu areálu lázní Kyselka nedaleko Karlových Varů. Sto let staré budovy chátrají, i když jsou kulturní památkou.
Lázně Kyselka, unikátní místo s řadou památkově chráněných budov, jsou stále v dezolátním stavu. Kyselku chce teď převzít a obnovit Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví. Vyjednávání o převedení památkových objektů a pozemků se současnými majiteli, kteří se podle Asociace o lázně dostatečně nestarají, začalo právě dnes.