Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová navštívila společně s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou ostrov Lampedusa, který čelí nezvykle velikému náporu migrantů.
Stav nouze vyhlásily úřady na italském ostrově Lampedusa. Za pouhé tři dny tam dorazilo téměř 10 000 migrantů. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k „evropské solidaritě“ s Itálií.
Na sedm desítek běženců v pátek dostala do bezpečí i řecká pobřežní stráž, která zasahovala u plavidla, jež se dostalo do potíží u Peloponéského poloostrova.
Plavidlo Geo Barents zakotvilo po týdnu čekání na pobřeží Sicílie. Mezi 470 migranty z Afriky je 200 nezletilých. Mladiství bez doprovodu budou ubytování, zbytek migrantů míří na karanténní loď.
„Protože je Itálie členem Evropské unie, má sama o sobě velmi omezené možnosti, jak situaci řešit. V podstatě všichni odborníci se shodují na tom, že je potřeba celoevropské řešení migrace.“
Loď Ocean Viking, která pluje pod norskou vlajkou, před týdnem o víkendu zachránila pět desítek migrantů, dalších více než třicet jí tento týden předalo plavidlo charitativní organizace Resqship.
Zároveň mezi Lampedusou a Maltou stále čeká na povolení zakotvit další loď s africkými migranty na palubě, Ocean Viking. Patří organizacím Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée.
Na palubě humanitární lodi je aktuálně 107 lidí. Italský ministr vnitra a šéf protiimigrační Ligy v sobotu povolil stanout na břehu 27 nezletilým z humanitární lodi. Učinil tak podle svých slov nerad.
O osudu zachráněných lidí se hádají ministři rozpadající se italské vládní koalice, konečné řešení však dosud nenašli. Na palubě stále zůstává 107 migrantů.
V 14stránkovém dokumentu viní šéfa krajně pravicové strany Liga Salviniho mimo jiné z „hanobení“ a „podněcování k trestnému činu“ kvůli výhrůžkám, které uživatelé sociálních sítí adresovali kapitánce.
Podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci dorazilo letos do Evropy přes Středozemní moře téměř 30 000 lidí. Loni jich bylo ve stejném období přes 46 000.
Cílem stávky je například upozornit na přeplněnost italských věznic. Výslech se odkládá, protože se jí hodlají zúčastnit i dva z kapitánčiných advokátů.
Jedenatřicetiletá kapitánka Carola Racketeová je vyšetřována kvůli možnému napomáhání nelegální migraci a ohledně toho, že nebrala v potaz pokyny veřejných činitelů.
Novou hrdinkou i antihrdinkou je německá humanitární aktivistka Carola Racketeová – žena, která si v roli kapitánky lodi plné migrantů vynutila vjezd do přístavu Lampedusa.
Kapitánka Racketeová minulý týden navzdory zákazu vplula do italského přístavu. Hrozí jí za to mnohaleté vězení i peněžitý trest. Italský ministr vnitra uvedl, že od justice čekal tvrdší verdikt.
Posádka lodi čekala na moři na povolení vplout do některého z přístavů bez výsledku 16 dní, kapitánka Racketeová se proto s odkazem na kritickou situaci na palubě rozhodla zákaz zakotvení ignorovat.