„Už čekám snad hodinu, příští týden to bude možná pět hodin. Je to pokaždé jiné,“ uvedl jeden z řidičů. „Když čekáme, nedostáváme žádné peníze,“ dodává další.
Neštěstí se podle BBC odehrálo nedaleko francouzského přístavu Calais. Záchranáře zalarmoval jeden z místních rybářů, který si všiml prázdného člunu a lidských těl ve vodě.
Prostřednictvím Eurotunelu se odehrává 25 procent obchodní výměny mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Ročně se přes něj převeze zboží v hodnotě 140 miliard eur.
Prvním Čechoslovákem, který lamanšský průliv přeplaval, byl v roce 1971 František Venclovský z Lipníka nad Bečvou. Podařilo se mu to na druhý pokus v čase 15 hodin a 26 minut.
Dosud není jasné, jestli se Velká Británie dohodne na podmínkách brexitu s unijními zeměmi. To je přitom rozhodující i pro dopravu na obou stranách kanálu La Manche.
Česká hendikepovaná plavkyně Markéta Pechová v neděli překonala kanál La Manche. Vyrazila z pláží u britského Doveru, odkud zamířila do Francie. Trasu zvládla uplavat za 12 hodin 31 minut.
Anglie (La Manche)||Jiří Hošek, ČTK, Reuters|Zprávy ze světa
Na francouzské straně tunelu La Manche v pondělí zadržely britské úřady rekordní množství zbraní a munice. Podle britského tisku byli zatčeni a obviněni dva muži – Polák a Čech žijící v Británii.
Lamanšský průliv má v nejužším místě přibližně dvaatřicet kilometrů a před pětačtyřiceti lety se na tuto trasu vydal i plavec František Venclovský. Jako první Čechoslovák byl úspěšný, třebaže plaval v nepříliš obvyklém směru z Francie do Anglie. Když vylezl na pláž poblíž Doveru, prohlásil svou památnou větu.
Provoz v tunelu pod kanálem La Manche v noci na dnešek znovu narušili migranti. Pokusili se proniknout do tubusu a zastavili tak dopravu na několik hodin. Některé vlaky čekaly na nádraží, jiní cestující se museli vrátit do Londýna a Paříže. Do cílových stanic nedorazilo na dva tisíce pasažérů. Provoz se obnovil dopoledne.
Na francouzskou hranici v přístavu Calais dotírají denně stovky migrantů. Pokoušejí se dostat přes tunel pod kanálem La Manche do Velké Británie. Kolem přístavu i terminálu rychlovlaku je vysoký plot. I přesto se běžencům daří pronikat ke kamionům a někdy jimi projíždět na druhou stranu moře. Francouzské ministerstvo vnitra podle televize TF1 připustilo, že denně zaznamenává až dva tisíce pokusů o proniknutí do tunelu.
Tunelem pod kanálem La Manche se jen v noci na dnešek pokusilo 1500 migrantů nelegálně dostat z Francie do Velké Británie. Jeden z uchazečů o azyl při tom zahynul. Policie nemá dostatek sil, aby této vlně zabránila. Předešlou noc zaznamenala asi 2000 pokusů, nejvíc za posledních šest týdnů.
Stávkující zaměstnanci trajektové přepravy dnes na tři hodiny přerušili železniční dopravu v tunelu pod kanálem La Manche. O zprovoznění dopravy informoval agenturu AFP mluvčí společnosti Eurotunnel. Doprava v tunelu mezi Francií a Británií stála kvůli stávce za poslední týden už podruhé.
Život bez výzev nejde označit snad ani za život! Přesně téhle věty se drží, seč může devatenáctiletá česká dálková plavkyně Lucie Leišová, která loni jako nejmladší Evropanka udivila svět smělým přeplaváním Gibraltarského průlivu.
Vlaky pod Lamanšským průlivem se ráno po sobotním přerušení provozu opět rozjely. V tunelu spojujícím Británii s Francií hořel nákladní automobil, hasiči museli z padesátikilometrového koridoru vyvětrat kouř a odstranit poničený vůz. Jako první dnes vyjely vlaky z Británie.
Kvůli kouři z hořícího nákladního auta byla dnes zastavena železniční doprava pod Lamanšským průlivem. Oznámila to společnost Eurostar, která železniční spojení mezi Británii a evropským kontinentem provozuje. Všichni cestující byli bezpečně a bez incidentů evakuováni, během dneška už žádný vlak tunelem neprojede, uvedl dopravce.
Francouzský vynálezce a konstruktér Louis Blériot vstoupil přesně před 105 lety do historie. Jako první přeletěl průliv La Manche. Let z francouzského Calais do britského Doveru mu trval necelých 40 minut.
Pacienti rehabilitačního ústavu v Kladrubech dnes symbolicky přeplavali Lamanšský průliv. Téměř 34 kilometrů zdolali za 15 hodin 21 minut. Dosáhli tak nejrychlejšího času z dosavadních devíti ročníků akce, jejímž cílem není soutěžit, ale naučit se více spolupracovat.
O husarský kousek se pokoušejí týmy expertů ve vodách kanálu La Manche. Ze dna moře chtějí vyzvednout německý bombardér Dornier 17, který britské stíhačky sestřelily za druhé světové války. Na světě se do dneška nezachoval jediný exemplář tohoto stroje.
V rehabilitačním ústavu v Hrabyni u Opavy probíhá plavecký maratón. Akce La Manche 2012 se účastní pacienti ústavu, kteří se formou štafety pokoušejí zdolat vzdálenost 34 kilometrů, stejně jako v kanále mezi Anglií a Francií.
Hodně rušno je už od tří hodin za zdmi rehabilitačního ústavu v Kladrubech na Benešovsku. Do zdejšího bazénu se postupně ponořuje jeden plavec za druhým. Jejich společným cílem je uplavat bezmála 34 kilometrů a zapsat se do historie akce s příznačným názvem - Kladrubský La Manche.
Významného ocenění se dostalo brněnskému plavání. Šestice brněnských závodnic obdržela trofej za letošní nejrychlejší čas ženské štafety při překonání kanálu La Manche. Tým ve složení Jana Ansorgová, Zdeňka Krčálová, Veronika Milerská, Hana Nováková, Magda Okurková a Barbora Zapletalová přeplaval v druhé polovině září úžinu za deset hodin a šestnáct minut.
„Já su tak šťastné...“ Tuto větu pronesenou Františkem Venclovským po zdolání kanálu La Manche už možná nikdo nikdy neuslyší ani od jiných plavců. Francouzská pobřežní stráž chce zakázat plavcům překonávání kanálu z Doveru do Calais. Jako důvod uvádí strach o bezpečnost plavců na trase, kterou denně brázdí více než 500 plavidel.
Lenka Štěrbová si včera splnila svůj sen. V šestnácti letech překonala jako dvanáctá z českých plavců a plavkyň kanál La Manche. Zároveň je také nejmladší Češkou, která něco takového dokázala. Podařilo se jí to za devět hodin a dvacet dva minut.
Lenka Štěrbová se stala nejmladším českým plavcem, který kdy přeplaval kanál La Manche. Šestnáctiletá Češka překonala trasu z Anglie do Francie za devět hodin a 22 minut. Primát nejmladšího českého pokořitele La Manche dosud držel Filip Pytel, kterému bylo v době pokusu v roce 2007 osmnáct let
Ke kuriózní situaci došlo v tunelu pod kanálem La Manche mezi Anglií a Francií. Místo toho, aby vystoupili ve francouzském Calais, jelo dvacet Angličanů ve vlaku pod mořem zase zpátky do britského Folkestonu. Neotevřeli jim totiž dveře.