Dokud se v Indii nepodaří udělat zásadní změny, budou zprávy o katastrofálním stavu ovzduší přicházet na podzim každý rok. A svátek Díválí za to může jen v malé míře.
Saharský prach postupuje od 10. června přes střední a východní Středomoří a jeho koncentrace dosahovala vysokých hodnot prachových částic PM10 při povrchu země.
Přítomnost prachových částic naznačují satelitní snímky i údaje ze stanic měřících kvalitu ovzduší. Ty zaznamenávají vyšší koncentrace částic PM10, což je typické právě při přechodu písečného prachu.
„K relativně dobré kvalitě ovzduší v Česku, vyjma přízemního ozonu, v roce 2023 přispěly zejména výrazně nižší koncentrace látek znečišťujících ovzduší během zimního období,“ uvedli meteorologové.
Podle Lucie Hellebrandové se útlum Liberty projevil na hodnotách polétavého prachu. „Zhruba od srpna začaly hodnoty klesat a jsou nižší než v předchozích dvou letech,“ vysvětluje.
Monitorovací místa se nacházejí na sloupech veřejného osvětlení a v provozu jsou první měsíc. Hodnoty se měří na Divadelním náměstí, na I. P. Pavlova a v Zahradní ulici naproti hotelu Thermal.
„I krátkodobé vystavení může být nepříjemné – můžeme slzet, kašlat, bolet nás hlava,“ popisuje vedoucí oddělení kvality ovzduší brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Jáchym Brzezina.
Kanada zažívá jednu z nejhorších sezon lesních požárů ve své historii, které způsobují mimo jiné i silné znečistění ovzduší. Oheň už v zemi spálil bezmála čtyři miliony hektarů plochy.
O tom, co Češi nejčastěji nakupují v době koronakrize, píše Mf Dnes. A Právo představuje nový počítačový program s názvem Pero. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Během nouzového stavu, který před polovinou března vyhlásila vláda kvůli epidemii nového typu koronaviru, klesla v Česku koncentrace oxidu dusičitého v ovzduší o více než desetinu.
„Typickým příkladem problémových budov jsou ještě nedávno tolik populární open space kanceláře,“ říká Marcela Skřehotová ze Znaleckého ústavu bezpečnosti a ochrany zdraví.
Úterní tisk se věnuje také řidičům aut, kteří blokují provoz tramvají a unikají pokutám nebo stavu ovzduší v Evropě, který se za posledních 30 let zlepšil.
Na znečištění ovzduší v Polsku se ve velké míře podílejí lokální topeniště, špatně regulovaná doprava i stará auta a energetika založená na spalování uhlí.
Pinsky v jednom ze stanů napodobuje zcela čisté ovzduší z norského ostrova, v dalších se snaží do co největších podrobností vytvořit vzduch, jaký se vyskytuje v Londýně, Sao Paulu, Dillí a Pekingu.
Česko podle svazu dlouhodobě neplní evropské normy na kvalitu ovzduší polétavého prachu, oxidu dusičitého a benzo(a)pyrenu. Čas na nápravu má do roku 2020, potom mu hrozí pokuta v řádu miliard korun.
Výsledky expertů z programu Conspiro jsou alarmující. V místech, kde se topí dřevem nebo uhlím, lidé často dýchají horší vzduch, než kdyby žili přímo na komíně tepelné elektrárny.
„Bez snížení emisí CO2 a dalších skleníkových plynů bude mít změna klimatu na Zemi ničivé a nezvratné následky," varoval generální tajemník Světové meteorologické organizace Petteri Taalas.
Polsko prohrálo spor o smog. Soudní dvůr Evropské unie ve čtvrtek rozhodl, že Polsko porušilo unijní předpisy o kvalitě ovzduší. Rozsudek otevírá cestu pro možné sankce.
Čím dál více Poláků si uvědomuje, jak je polské ovzduší znečištěné. Obchod s výrobky proti smogu kvete. Prodejci nabízejí různobarevné roušky a ochranné kosmetické prostředky, píše agentura DPA.
Dva aktivisté z Greenpeace vylezli na balkon ministerstva průmyslu a obchodu. Zde umístili transparent „ministerstvo uhlí a smogu“. Přivolaná policie aktivisty zatkla a transparent odstranila.
Nejvyšší správní soud zrušil některé části programu zlepšování kvality ovzduší na Ostravsku. V dosavadní podobě by pravděpodobně nepřinesl změnu k lepšímu, chybělo vyčíslení přínosu opatření.