Na třetí pokus zvolili vsetínští zastupitelé starostou města senátora Jiřího Čunka. Pro lídra vítězných lidovců hlasovalo 16 z 21 přítomných zastupitelů, jiný kandidát na tento post nebyl.
Brněnští politici dnes podepsali koaliční smlouvu. Jihomoravskou metropoli další čtyři roky povedou zástupci vítězného hnutí ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených. Do primátorského křesla usedne manažer Petr Vokřál (ANO), který ve funkci po osmi letech vystřídá Romana Onderku z ČSSD.
Noví zastupitelé Mladé Boleslavi dnes na ustavujícím zasedání zvolili primátora. Podle očekávání jím zůstane Raduan Nwelati z ODS. Hlasovalo pro něj 23 zastupitelů ze 33.
Po několika zvratech zřejmě skončilo povolební vyjednávání v Ostravě. Dohodu nakonec podepsalo vítězné hnutí ANO s ČSSD a KDU-ČSL. Koalice v třetím největším městě republiky tak kopíruje spolupráci uskupení na vládní úrovni, v pětapadesátičlenném městském zastupitelstvu bude mít převahu 31 hlasů.
V Táboře bude v příštích čtyřech letech vládnout čtyřkoalice. Původní tři subjekty, tedy vítězné politické hnutí Tábor 2020, ČSSD a sdružení Jinak!, podpoří i hnutí ANO 2011. Strany teď domlouvají detailní znění koaliční smlouvy.
Vítězné hnutí ANO podepsalo ve Frýdku-Místku koaliční dohodu s ČSSD. Původně se přitom na spolupráci domluvilo s lidovci a uskupením Naše město F-M. Dvojkoalice bude mít ve třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu převahu 27 křesel, primátorem by se měl stát Radim Vrbata z hnutí ANO.
Pardubice povede hnutí ANO s ČSSD, TOP 09 a s Koalicí pro Pardubice. ANO bude mít primátora a stejně jako ČSSD dva náměstky, menší strany jen po jednom radním. Novinářům to dnes řekli zástupci koaličních subjektů, které budou mít v devětatřicetičlenném zastupitelstvu většinu 22 hlasů.
V naší mapě si můžete snadno prohlédnout výsledky voleb do obecních zasupitelstev ve všech patnácti tisících volebních okrscích. Až získáte celkový přehled, můžete si mapu přiblížit, případně vyhledat konkrétní obec. Kliknutím na ni zobrazíte kompletní soupisku zvolených i nezvolených zastupitelů v dané obci. Tento seznam můžete dále filtrovat a třídit podle různých kritérií.
Komunální volby mají jako každé srovnání sil a kvality své vítěze a poražené. Vítězové jednají o koalicích, poražení o odchodu z funkce. Někteří politici, kteří skončili takzvaně pod čarou, tedy bez křesla v zastupitelstvu, už se přihlásili k odpovědnosti a na své funkce ve vedení stran rezignovali. Jiní je naopak opustit i přes volební neúspěch odmítají.
KDU-ČSL a sociální demokraté jsou jediné dvě strany, které vyslaly na české radnice alespoň tisícovku žen. Z nezávislých kandidátek se jich do zastupitelstev obcí dostalo přes jedenáct tisíc, tedy každá třetí.
Volby do obecního zastupitelstva skončily v Mariánských Lázních velkým překvapením. Vítězem hlasování se tam stala Česká pirátská strana, která porazila zavedené politické strany. Samotné piráty sice výsledek poněkud zaskočil. Svoji vedoucí úlohu na radnici ale berou naprosto vážně a své voliče nechtějí zklamat.
Podrobná mapa účasti v senátních a komunálních volbách ukazuje zajímavé regionální rozdíly: Zatímco ve většině menších obcí přišlo volit víc než padesát procent voličů, ve větších městech bylo do volebních místností daleko. Účast v centru Prahy, Brna, Ostravy i Plzně se pohybovala mezi deseti a čtyřiceti procenty. Vůbec nejvyšší volební účast zaznamenali v Bludově na Kutnohorsku, kde volilo všech 27 zapsaných voličů. Ačkoli v některých jednotlivých okrscích se účast dostala i pod jedno procento, souhrnně za celou obec měla nejnižší účast Orlová v okrese Karviná, a to 22,85 procenta.
Analýza volebních výsledků odhalila poměrně velké rozdíly mezi věkem zastupitelů v jednotlivých okresech. Zatímco v Moravskoslezském a Ústeckém kraji se průměrný věk blíží padesátce, na Vysočině má blíž ke čtyřiceti rokům.
Z kandidátek do obecních zastupitelstev ubylo 125 lidí. Buď odstoupili sami, nebo je strany odvolaly. I když se jejich jména objeví na vytištěných hlasovacích lístcích, zvoleni být nemohou. Lhůta pro stažení kandidátek vypršela ve středu odpoledne.
Starostové a nezávislí, KDU-ČSL, TOP 09 a Strana zelených – to jsou politická uskupení, která v letošních komunálních volbách nejčastěji kandidují v koalicích. Prozkoumejte koaliční potenciál celostátních stran v interaktivním grafu.
Kandidátní listiny ke komunálním volbám obsahují spoustu informací, které nejsou viditelné na první pohled. Srovnáním letošních kandidátek s minulými se objeví třeba to, kdo změnil v průběhu uplynulých čtyř let stranu, za kterou kandiduje. Objeví se tak přibližně 15 tisíc politiků a některá hnutí, která vyrostla na základech nedávno zaniklých stran. V naší mapě si můžete prověřit kandidáty ve své obci.
Ve druhém kole komunálních voleb ve Francii uspěla opoziční pravice. Konzervativci jasně porazili vládní socialisty, překvapením je i úspěch krajně pravicové Národní fronty, která by mohla mít většinu až v deseti městech. Podle odhadů dosáhla volební neúčast rekordních 38 procent.
Pražané budou v podzimních komunálních volbách hlasovat v jednom volebním obvodu. Zastupitelé tak zrušili kritizované rozdělení hlavního města na sedm volebních obvodů - kvůli němu se v roce 2010 nedostaly na magistrát menší strany. Nově se tak hlavní město počtem zastupitelů přiblíží ostatním krajům. Mandátů tu bude nově 65 namísto současných 63.
Bezpečnostní informační služba (BIS) upozorňuje, že v loňském roce zaznamenala organizované ovlivňování představitelů veřejné správy. Cílem bylo odčerpávat peníze ze státních zakázek, ceny projektů byly v mnoha případech uměla nadhodnocené. BIS o tom informuje ve výroční zprávě, kterou dnes uveřejnila na svých webových stránkách. Zpráva upozorňuje třeba také na nebezpečí šíření extremismu do politických stran.
Komunální politici v Praze začínají jednat o složení nové rady. Zástupci TOP 09 a ČSSD se dnes sešli na schůzce, kde si měli dohodnout parametry jednání ohledně možné spolupráce, tedy koalice, či podpory. Vedení ČSSD svým zástupcům doporučilo do pražské rady nevstupovat. Předseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra dnes řekl, že novou koaliční smlouvu nabídla jeho strana i občanským demokratům.
Voliči v krupce na Teplicku rozhodují o tom, kdo povede místní samosprávu. Opakované hlasování do městského zastupitelstva v Krupce je zatím bez problémů. Ale také bez většího zájmu voličů.
Současný systém volby starostů založený na soutěži politických stran, nikoli jednotlivých kandidátů, mnohým nevyhovuje. Vláda dokonce uvažuje o jeho novém nastavení. Volit by se mohlo přímo. Tak je to běžné i v řadě evropských zemí.
Ve čtyřiadvaceti českých obcích dnes lidé opět zamíří k volebním urnám. V komunálních volbách si vyberou zastupitelstva, která se buď po předcházejícím hlasování kvůli neshodám rozpadla, v Řitonicích na Mladoboleslavsku je pak důvodem i dlouhodobá neschopnost poskládat aspoň jednu volební kandidátku. Výjimkou je vesnice Prameny na Chebsku, kde se už po páté za sebou neuskuteční dodatečné komunální volby, a tak obec stále zůstává bez starosty.
Poplatky za komunální odpad by se mohly zvýšit. Návrh poslanců TOP 09 teď míří do sněmovny, vláda se k němu postavila neutrálně. Obce by podle nich mohly stanovit až tisícikorunovou platbu za rok. Autoři novely to odůvodňují tím, že částka už devět let nerostla.
Obec Hazlov na Chebsku nemá podle ministerstva vnitra platného starostu. Dosavadnímu starostovi Josefu Čapkovi zanikl mandát rezignací. Nově zvolená starostka Lenka Dvořáková ale mandát také nemá, rezignace předchůdce byla špatně podaná. Podle zákona má obec vést Miroslav Všetečka, který jí řídil před volbami.
Návrat starých pořádků - tak označil nedávno sesazený liberecký primátor Jan Korytář z protikorupční Změny pro Liberec nahrazování zastupitelů své strany v představenstvech a dozorčích radách společností s majetkovým podílem města zastupiteli z ODS. Tato strana vládla v Liberci více než 10 let a teď je v opozici.
Další regionální debata v rámci Speciálu Martina Veselovského se věnovala stavbě spalovny u Havířova. Havířovský primátor Zdeněk Osmanczyk vůbec poprvé připustil, že na téma spalovna může být vypsáno referendum.