„Velká výhoda je, že místo dvou řidičů jezdí jeden, protože v dnešní době je méně lidí, kteří chtějí pracovat zemědělství,“ říká agronom Martin Rosta pro Český rozhlas.
Kvůli častému překračování povolené rychlosti je na mostě u Drnholce v Jihomoravském kraji omezený provoz. Zúžením ovšem nyní neprojede zemědělská technika.
Symbolem vrcholícího léta jsou kombajny na polích. Potkat takový stroj na silnici ale není nic příjemného, protože může být široký i čtyři metry a váží třeba 20 tun. Ceny kombajnů šplhají přes deset milionů korun, a proto si mnozí zemědělci sklízecí mlátičky – jak se správně těmto strojům říká – půjčují.
Žně v Moravskoslezském kraji jsou v plném proudu. Zemědělcům teď nahrává suché a teplé počasí, pod střechou už mají ječmen a aktuálně sklízejí hlavně řepku olejnou. Do polí vyjíždějí pracovat i moderní kombajny řízené počítači, jeden takový mají třeba v Pustějově v Poodří.
V Česku vrcholí žně a motoristé musejí na silnicích počítat se zdržením. Právě v těchto dnech se řada strojů vrací do domovských podniků po službě v jiných krajích - hlavně na Moravě.
Červenec se přehoupl do druhé poloviny, čeští zemědělci se chystají sklízet. V jejich záměrech jim brání déšť – a to přesto, že jsou vybaveni nejmodernější technikou. Reportérka Radiožurnálu se v jednom takovém kombajnu svezla.