Nejhůře zasažené oblasti konžského hlavního města ve čtvrtek navštívil společný tým OCHA a konžské vlády. Při vyhodnocení škod odhadl, že záplavy zasáhly zhruba 38 000 lidí.
„V Mali je poměrně rozšířený problém migrace, kdy muži odcházejí pryč a ženy pak zůstávají s dětmi samy. Právě osamocené ženy patří mezi nejvíce ohrožené,“ říká Lucie Chlubnová z Člověka v tísni.
S armádní eskortou jelo na silnici asi 100 automobilů, na něž ozbrojenci začali střílet, oznámili svědci události. „Některá auta byla zasažena a shořela,“ řekl jeden ze svědků.
„Lidé šli na pole, aby se připravili na Silvestra, ADF je vyzvedávaly jednoho po druhém. Bilance je nejméně třicet mrtvých,“ řekl Bravo Mohindo Vukulu, předseda sítě organizací občanské společnosti.
V provincii Horní Uele v Kongu zemřelo nejméně třicet horníků při sesuvu půdy ve zlatém dole. Podobné katastrofy nejsou v Kongu vzácné. Ministr těžebního průmyslu provincie vidí příčinu v deštích.
Při útoku příslušníků milic na vesnici v provincii Ituri na východě Konga zahynulo 14 lidí a čtyři byli zraněni. Armáda se útočníky snaží dopadnout, informovala agentura AFP.
Podle agentury Reuters odklad hlasování znamená, že obyvatelé měst, která podporují opozici, nebudou mít možnost ovlivnit, kdo se stane novým konžským prezidentem.
Nákaza smrtícím virem ebola v Kongu dospěla do „nové fáze“ poté, co byl ohlášen první nález ve městě Mbandaka, řekl ve středu večer konžský ministr zdravotnictví Oly Ilunga.